Zříceninu Rýzmburk v Oseku navštěvuje až 10 tisíc lidí měsíčně

27.4.2020
Martin Solar

rad se před devíti lety rozhodla zachránit parta místních nadšenců, k nimž se přidali mladí dobrovolníci z celého světa. „Státní kulturní památka hrad Rýzmburk je uzavřený, samozřejmě lidi tam chodí,“ řekl Kučera a podotkl, že na hradě uklízí po turistech brigádníci. Hrad navštěvuje ročně 35.000 lidí, za měsíc v nouzovém stavu přišlo podle Kučery odhadem 10.000 turistů. „Někteří turisti jsou neukáznění, odpadky hází, kam je napadne,“ uvedl předseda sdružení.

Akce jako workcamp, kdy přijíždí na zříceninu pracovat lidé z různých zemí světa, sdružení zatím neplánuje. „Bojíme se mezinárodní akci spustit,“ řekl Kučera.

Láska dražší než královská koruna. Skandální a slavná

Dobrovolníci již například zazdili spolu s památkovým ústavem v Ústí nad Labem kavernu. Nyní hrad udržují tím, že sekají trávu, uklízí odpad po turistech a dřevo spadané z okolních stromů.

Sdružení se spojilo s dobrovolníky z Německa. „Na přístupové cestě, která je na obchodní stezku, která dříve vedla přes Krušné hory do Německa, je středověký most,“ řekl Kučera. Dodal, že na plánovaném workcampu chtělo sdružení spolu s Němci most opravit. „Mělo tam být mezinárodní setkání, kde by z jedné strany břehu přišli naše české aktivity a hasiči a ti, co by se podíleli na pracích, a z druhé strany němečtí kolegové,“ popsal zatím odložené setkání Kučera.

čtkNepřehlédněte