Láska dražší než královská koruna. Skandální a slavná

26.4.2020
Václav Pavlík
Další fotky

Wallis, vévodkyně z Windsoru, rozená Bessie Wallis Warfieldová, později Spencerová, poté Simpsonová, se narodila 19. června 1896 a byla příslušnicí americké prominentní vrstvy. Vyrostla v Baltimore a její otec zemřel na tuberkulózu sotva pět měsíců po jejím narození. Několik prvních let byly Wallia a její matka závislé na dobročinnosti otcova bohatého, svobodného bratra Solomona. V roce 1908 se matka podruhé provdala za politika Rasina, Solomon ale svou neteř podporovat nepřestal a zaplatil jí vzdělání v nejdražší dívčí škole v Marylandu (1912 – 1914). Wallis již tehdy dbala na svůj perfektní vzhled a bezvadné oblečení, ale také byla vtipná a ke studiu přistupovala s odpovědností. A pochopitelně měla od raného mládí množství ctitelů.

Láska se trůnům nevyhýbá. Příběh Ferdinanda Tyrolského je jak z červené knihovny

V roce 1916, když jí bylo 20 let, se setkala s námořním pilotem Earlem Spencerem a ještě v témže roce měli svatbu. Během dvou týdnů potom byla Wallis svědkem dvou leteckých havárií a v důsledku těchto zážitků měla až do konce života strach z létání.

Ani její manželství nebylo šťastné a spořádané. Wallisin manžel byl těžký alkoholik a pil i před vzlety. Jednou opilý havaroval, zřítil se do moře, ale vyvázl nezraněný. Sloužil také mimo bydliště, čehož Wallis využívala k aférkám s muži. Když byl Earl přeložen na Dálný východ, odjela za ním. Krátce tam s manželem pobyla, ale onemocněla a odjela do Hongkongu a cestovala po Číně. Tam se také sblížila s hrabětem Cianem, pozdějším zetěm italského vůdce Mussoliniho, a otěhotněla s ním. Po následujícím potratu již nemohla mít děti. Život v této exotické zemi ji příliš neoslovil, během pobytu v Číně se naučila čínsky jen jednu větu: „Chlapče, podej mi šampaňské!“ Od roku 1925 žila s manželem odděleně a k rozvodu jejího prvního manželství došlo o dva roky později.

Událost, která vedla k největšímu válečnému konfliktu. Kdo to vlastně byl, František Ferdinand d’Este?

Ještě během jeho trvání se Wallis stýkala s Ernestem Simpsonem, výkonným ředitelem lodní dopravy. Ten kvůli ní opustil svou ženu a dceru a v roce 1928 se s Wallis oženil. To jí ale v dalších eskapádách nebránilo. Prostřednictvím sestry jednoho ze svých přátel se seznámila s Thelmou, lady Furnesovou, která byla v letech 1929 – 1934 milenkou následníka britského trůnu Edwarda, prince z Walesu, nejstaršího syna krále Jiřího V. a jeho manželky, královny Marie. Po setkáních na různých večírcích Wallis dosáhla další mety, byla představena u královského dvora.

600 let stará love story bez happy endu. Proč musela zemřít první veřejně uznaná milenka francouzského krále?

V té době začal mít její manžel finanční problémy, protože Simpsonovi si žili nad poměry. Ale pro Wallis to určitě stálo za to. V lednu 1934, když Thelma pobývala v New Yorku, se Wallis s princem Edwardem intimně sblížila. To se brzy dozvěděli i král a královna, ale fakticky proti tomu zasáhnout nemohli. A to přesto, že princ se podle Wallisina pozdějšího oficiálního životopisce na ní stal „otrocky závislým“. Což se navenek projevovalo nejen tím, že Wallis zahrnoval penězi a drahokamy a v roce 1935 s ní několikrát pobýval na kontinentě, ale začal kvůli své lásce dokonce zanedbávat své oficiální povinnosti.

Slavná milenka francouzského krále vyrostla v klášteře, ty rozhodující dovednosti však získala v nevěstinci

Když 20. 1. 1936 král Jiří V. zemřel, Edward nastoupil na trůn jako Edward VII. V té době stále ještě vdaná Wallis prý prohlásila: „Brzy budu královnou Anglie.“ Jenže to nebylo tak jednoduché. Anglikánská církev s případným sňatkem britského krále s rozvedenou ženou nesouhlasila a nepožehnala by mu. Královo navrhované manželství bylo v rozporu s církevním učením. Kromě toho se Wallis poprvé rozvedla z důvodu „vzájemné neslučitelnosti“, což britské právo, církevní i světské, jako důvod k rozvodu neuznávalo. Wallis byla proto v Británii fakticky považována za bigamistku.

Pozoruhodné doporučení královské milenky, jak se mohou dámy dožít výjimečného věku

Mezitím, v říjnu 1936, bylo rozvedeno Wallisino druhé manželství, a to z důvodu manželova cizoložství. Edward VII. za této situace usiloval o kompromis – s Wallis by se oženil, ona by se však nestala královnou. Britský premiér na to spolu s premiéry Austrálie, Kanady a Jihoafrické unie však nepřistoupil. Pokud by se tak stalo, premiéři by spolu se svými vládami odstoupili a vyvolali by tak vládní krizi.

Wallis v té době Británii opustila a ve Francii se uchýlila do domu svých blízkých přátel Hermana a Katherine Rogersových, přičemž nedávno vyšlo najevo, že Rogers byl ve skutečnosti Wallisinou celoživotní láskou. Edward VII. se nakonec rozhodl vzdát kvůli své lásce trůnu a 10. 12. 1936 podepsal svou abdikaci. Následujícího dne jako Jiří VI. nastoupil na britský trůn Edwardův bratr Albert, vévoda z Yorku, otec současné panovnice Alžběty II.

Skutečný pirát z Karibiku zřejmě trpěl pohlavní chorobou. Romantickou postavou se stal až v legendách

Když Edward telefonicky oznámil Wallis svou abdikaci, řekla mu, že je blázen. Těžko říct, zda v dobrém či spíše ne. Chtěla se stát královnou a Edwardovou abdikací byla tato její naděje definitivně zmařena. K sňatku Wallis a Edwarda došlo 3. června 1937 ve Francii, právě v den nedožitých 72. narozenin Edwardova otce, Jiřího V. a Edwardova matka, královna-matka, se dokonce domnívala, že to Edward a Wallis naplánovali jako úmyslnou urážku celé královské rodiny. Wallis sňatkem získala titul vévodkyně z Windsoru, ale nebyla přijata do královské rodiny, takže jí nenáleželo oslovení „Její královská výsost“. Její blízcí přátelé ji tak i přesto oslovovali.

Před válkou žili Edward a Wallis ve Francii, v roce 1937 navštívili Německo a setkali se s Hitlerem. Po návštěvě řekl Hitler Wallis, že by byla dobrou královnou. Tato návštěva jen potvrdila dřívější podezření, že Wallis pracovala pro Německo jako agentka.

Prolhaná femme fatale. Byla Mata Hari skutečně německou špionkou?

Před obsazením Francie německým vojskem vévodský pár uprchl do Španělska, pak do Portugalska a v srpnu 1940 odjel parníkem na Bahamy, kde byl vévoda jmenován britským guvernérem. Wallis tam pět let plnila funkci první dámy, aktivně se angažovala v organizaci Červeného kříže a věnovala se zlepšování péče o malé děti. A to přesto, že hlavní město Baham Nassau nenáviděla, protože se tam cítila jako ve vyhnanství. Britský tisk ji silně kritizoval za extravagantní nákupy v USA, zatímco v Británii se tamní obyvatelé museli smířit s válečným přídělovým hospodářstvím a dalšími strázněmi, např. zatemňováním oken. Wallis také v dopisech své tetě o místních bahamských obyvatelích psala jako „o negrech vyžívajících se v lenosti“.

FOTO: Wallis

Wallis - Velká Británie, USA, milenka, láska, král –  Wallis_Simpson_headshotWallis - Velká Británie, USA, milenka, láska, král –  Wallis_Simpson_-1936Wallis - loď púarník cestování USS_Chaumont_AP-5_off_Shanghai_1937Wallis - Velká Británie, USA, milenka, láska, král –  Wallis_Simpson_and_Prince_1935Wallis - Velká Británie, USA, milenka, láska, král –  zámek, svatba Candé_Castle
Další fotky
Wallis - Velká Británie, USA, milenka, láska, král , prezident – Nixon_and_the_WindsorsWallis - Velká Británie, USA, milenka, láska, král –  monogram 1024px-Royal_Monogram_of_The_Duke_and_Duchess_of_Windsor.svgWallis - král, Velká Británie Korunovace – Jiří VI. – Letem světem 32-37Wallis - král, Velká Británie Korunovace Jiřího VI. – Letem světem 30 -37Wallis - král, Velká Británie Král Jiří VI. a královna Alžběta – letem světem 31 – 37Wallis - král, Velká Británie Po korunovaci na balkóně-uprostřed královských manželů královna-matka Mary, korunní princezna Alžběta a princezna Rosa Marie (sedící)Wallis - král, Velká Británie Francie Wallis Simpson Vévoda a vévodkyně zatím ve Francii. Uvažují, že se trvale usídlí v Anglii nebo v Kanadě.Wallis - král, Velká Británie  Setkání vévody z Kentu s ex-králem Edwardem VIII. ve Vídni – cílem bylourovnání finančních náležitostích bývalého krále-letem světem 22-37Wallis - král, Velká Británie Ve svých 72 letech nosi mini.Wallis - Wallis vždy držel akrok s módou.Wallis - král, Velká Británie Deset dní před…Wallis - král, Velká Británie AP483 – kopie na web

Po válce se Edward a Wallis vrátili do Francie a nadále si užívali života v přepychu. I tento prominentní pár nakonec dostihla životní realita. V roce 1972 Edward zemřel ve svých 78 letech na rakovinu krku. Wallis ho přežila o 14 let zemřela 22. dubna 1986 ve Francii. Teprve tímto okamžikem skončil jeden z největších společenských skandálů 20. století.

A pokud jde o britské královské svatby, zůstává jím dodnes. Předloni, 19. května 2018, svého předka napodobil princ Harry, když se oženil s Meghan Merkleovou. Ta však byla rozvedená jen jednou a Harry nebyl budoucím králem.Nepřehlédněte