Pozoruhodné doporučení královské milenky, jak se mohou dámy dožít výjimečného věku

23.3.2019
Václav Pavlík

Arabella byla dcerou sira Winstona Churchilla (1620 – 1688) a Alžběty Drakeové. John Churchill, známý vévoda z Marlborough, byl její mladší bratr. Její milostné dobrodružství s Jakubem, vévodou z Yorku a později anglickým, skotským a irským králem Jakubem II. Stuartem začalo asi v roce 1665, kdy byl ještě ženatý s Anne Hydovou (1637 – 1671). Jakub byl známý svůdce a záletník a měl hodně milenek, které mu Anne vyčítala stejně jako to, že zplodil mnoho nemanželských dětí.

600 let stará love story bez happy endu. Proč musela zemřít první veřejně uznaná milenka francouzského krále?

Arabella se také zřejmě téhož roku, kdy se intimně sblížila s Jakubem, stala dvorní dámou královny Anne a během jejího života porodila královi dvě děti, Henriettu a Jamese. Celkem jejich vztah trval přes deset let a za tu dobu Arabella porodila celkem čtyři děti, Dvě dcery – Henriettu, hraběnku z Newcastle a Arabellu Fitzjames (stala se jeptiškou) a dva syny – Jamese FitzJamese, vévodu z Berwicka (zapsal se do historie jako vojevůdce) a Henry FitzJamese, vévodu z Albemarle.

Láska se trůnům nevyhýbá. Příběh Ferdinanda Tyrolského je jak z červené knihovny

V roce 1674 se Arabella provdala za plukovníka Charlese Godfreye a v manželství se jí narodily tři děti – Francis Godfrey, Charlotte, vikomtka Falmouth a Ellizabeth Dunch. Žili spolu šťastně 40 let, Godfreye zemřel roku 1714 ve věku 67 let. Arabella se dožila, na tehdejší dobu, požehnaných 82 let a přežila i svého královského milence, který zemřel roku 1701.

FOTO: Arabella Churchillová

Arabella Churchillová - Arabella Churchill – wikipedieArabella Churchillová - Král Jakub II. Stuart – wikipedieArabella Churchillová - Anne Hyde, žena Jamese II. Stuarta – Grand LadiesArabella Churchillová - Král Jakub II. Stuart – wikipediaArabella Churchillová - Anne Hyde, žena Jamese II. Stuarta – National Galleries of Scotland
Další fotky
Arabella Churchillová - JAMES II ON HORSE

Na otázku svých přítelkyň, jak to dokázala, prý údajně odpovídala: „Dámy, střídejte hodně pány! To je medicína proti všem ženským nemocem.“ S tím by dnes samozřejmě žádný lékař obecně nesouhlasil. Pokud by však tento životní styl při patřičné zdravotní prevenci dotyčné přinášel do života radost a optimismus, lze uvažovat i o tom, že by jí život opravdu prodloužil.

 Nepřehlédněte