Za jediný týden hasiči v Karlovarském kraji zasahovali u sedmi případů, kdy buď pátrali po ztracených houbařích nebo jinak pomáhali návštěvníkům lesa. V šesti případech byly pátrací akce úspěšné, jeden senior byl nalezen mrtvý. Do pátrání bývá nasazeno velké množství hasičů, policistů, ale pomáhají i moderní technologie.
„K transportu osob využívají hasiči terénní čtyřkolky, pro které je sjízdná i většina lesních cest. Při pátrání po osobách se kromě nasazení většího počtu hasičů a policistů v rojnici využívají rovněž moderní technologie. Například zobrazení propátraného území propsaného přímo do digitálních map či nasazení dronů s kamerami a termokamerami,“ uvedl krajský policejní mluvčí Martin Kasal.
Například na začátku října se na linku 112 dovolala houbařka, která požádala o pomoc s navedením na správnou cestu. Oznámila, že společně s další ženou jsou v lese na houbách a momentálně netuší, kde přesně jsou a jak se dostanou bezpečně domů. „Funkce AML (Advanced Mobile Location), tedy určení polohy volajícího pomocí souřadnic, našla na mapě, kde se houbařky nacházejí, operátorka tísňové linky po telefonu navigovala volající, kterým směrem mají jít, zároveň operační středisko vyslalo naproti ztraceným osobám terénní vozidlo. Do půl hodiny se hasiči i ztracené houbařky potkali,“ popsal Kasal
Jen pátrací akce u Krásné u Aše v neděli dopoledne skončila nalezením pohřešovaného seniora se zdravotními problémy bez známek života.
Podle hasičů je vhodné, aby lidé před odjezdem do lesa informovali blízké, že jdou do lesa a kam. „Je dobré mít u sebe plně nabitý telefon a není od věci mít s sebou i náhradní zdroj. Pokud to daný telefon umožňuje, tak mít zapnutou funkci sledování polohy a například mít v telefonu i mapy, ideálně v off-line verzi. Přesnou polohu umožňuje funkce AML, je možné využít rovněž aplikaci Záchranka, která dokáže v těchto případech rovněž pomoct s přivoláním pomoci i určením polohy,“ doporučují hasiči.
Zdroj: ČTK