mapa regionů
zavřít mapu

Od prvního února už budou na českých dálnicích platit pouze elektronické dálniční známky. S koncem platnosti celoročních papírových kupónů pro rok 2020 tak skončí i jejich 25letá éra – české dálnice jsou zpoplatněny od roku 1995. Letos se platí na 955 kilometrech.
Elektronické známky fungují na principu videotollingu, tedy snímání espézetky kamerami umístěnými na mýtných branách nebo jiných místech v okolí dálnic. Záznam se následně porovnává s databází vozidel, za která byl uhrazen poplatek či na která byla oznámena osvobození. Policie ČR a Celní správa ČR, které zaplacení poplatku kontrolují, tak obratem získají informaci, zda má konkrétní vozidlo platnou známku nebo je osvobozené. Systém umí automaticky odlišit i nákladní vozidla a autobusy, či auta, která jsou při splnění určitých podmínek od poplatku osvobozena automaticky (např. elektromobily s „EL“ značkou).
Elektronická dálniční známka tedy fyzicky neexistuje, není to žádné zařízení, čip či krabička, kterou mají nákladní auta nad 3,5 t pro fungování mýta. Jde o virtuální záznam v elektronickém systému. Velkou výhodou oproti papírovým kupónům je, že v případě silniční kontroly u sebe řidič nemusí mít potvrzení o koupi. Vše je již zaznamenáno v systému, k němuž bude mít kontrola přístup.
Nákup elektronicky, na poště nebo na pumpě
Zákon stanovuje, že povinnost pořídit si elektronickou známku platí „pro motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí 3,5 tuny, která chtějí použít zpoplatněný úsek dálnice“. Na přípojná vozidla a motocykly se povinnost nevztahuje. Existuje však poměrně velká skupina vozidel, která jsou od dálničního poplatku osvobozena. Jde především o auta s ekologickým pohonem a podobně. Jejich seznam je na stránkách e-dalnice.cz.
Elektronickou známku je možné koupit na internetu v e-shopu edalnice.cz, nebo si ji řidiči mohou vyřídit osobně na pobočkách České pošty a čerpacích stanicích EuroOil. I zde probíhá nákup elektronicky, ovšem obsluha na přepážce nebo pokladně v tomto případě sama zadá nadiktované údaje do systému. Na dálnicích v okolí hraničních přejezdů jsou k dispozici i samoobslužné kiosky.
Při nákupu elektronické známky přes libovolný prodejní kanál je výsledkem vždy to, že řidič obdrží Potvrzení o úhradě časového poplatku. Při nákupu v e-shopu a platbě kartou si ho může řidič v závěrečné rekapitulaci stáhnout a také ho dostane do e-mailu (pokud ho zadá). Při nákupu bankovním převodem dostane řidič potvrzení o úhradě po spárování platby do e-mailu (pokud ho zadá). Při vyřízení na pokladně, přepážce nebo v samoobslužném kiosku dostane řidič vytištěné potvrzení o úhradě a může hned vyrazit.
Údaje potřebné k nákupu známky
Pro nákup známky stačí zadat stát, kde bylo vozidlo registrováno, státní poznávací značku, druh požadované elektronické známky (10 dní, 30 dní, roční) a počátek platnosti elektronické známky. Ten je možné nastavit podle druhu známky až tři měsíce od okamžiku zakoupení.
Pro obdržení potvrzení o úhradě při nákupu online, je třeba zadat ještě e-mail, telefonní číslo je pak nutné pro upozornění na blížící se konec platnosti elektronické známky.
PR