300 kilometrů a cca 12 dní chůze – z Blaníku na horu Říp vede nová poutní cesta

29.9.2022
Simona Knotková

Poutní horu Říp a bájnou horu Blaník propojuje nová poutní cesta, dlouhá téměř 300 kilometrů. V Dobřichovicích u Prahy, které jsou jedním z míst na trase, ji ve středu slavnostně otevřel spolek Cesta Česka, na přípravě značení se podílel i Klub českých turistů. Cesta navazuje na poutní cestu otevřenou v roce 2019 z Blaníku na Říp, která vede východně od Prahy. Otevřený úsek je rozdělený do čtyř částí, každý má vlastní téma k zamyšlení, například ticho a klid nebo umění prožitku.

„Trasu lze ujít přibližně za dvanáct dnů, ale i postupně po etapách, sám se na ni s manželkou teprve chystám, zatím jsem prošel teprve východní cestu,“ řekl předseda spolku Cesta Česka Jindřich Chmelař. Každý z úseků má zhruba 70 kilometrů, které doplňují texty v takzvaném Poutníkově deníku, kde jsou popsána i jednotlivá témata k zamyšlení.

Cesta začíná u románské rotundy sv. Jiří a sv. Vojtěcha na hoře Říp, vede západní cestou okolo Prahy a končí na vrcholu Velkého Blaníku. Poutníci na trase navštíví mimo jiné Křivoklát, Beroun, Svatý Jan pod Skalou, Karlštejn nebo Dobřichovice. V každém z těchto míst je spolupracující informační centrum nebo městský úřad, případně jiná partnerská organizace, kde je možné nakoupit poutnickou mapu a Poutníkův deník, kam si mohou lidé nechat dát razítka z partnerských míst.

Na trase je 80 tabulek s QR kódy, po jejichž načtení do telefonu se poutníkům zobrazí další informace. Spolek Cesta Česka působí od roku 2014, věnuje se projektům zaměřeným na seznamování lidí s českou historií a tradicí. Pořádá i výlety a tábory pro děti, organizuje přednášky a podobně.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte