350 druhů hub na jednom místě. Na mykologické výstavě v Jihočeském muzeu

18.10.2021
Jiří Bydžovský

Zhruba 350 druhů hub nabízí výstava, která začala v Jihočeském muzeu. Lidé tam spatří hlavně podzimní houby rostoucí na jihu Čech. V kraji se teď dají sbírat lišky nebo čirůvky. Letošní houbařská sezona byla, podle mykologů, špatná, hlavně kvůli počasí. Součástí výstavy, která trvá do 21. října, jsou poradna pro houbaře a program pro děti.

„Naštěstí se našlo i relativně hodně normálních hub, i nějaké hřibovité, také holubinky, ryzce, pavučince. Asi 350 druhů, z nichž houby masité tvoří tak dvě třetiny. Máme několik druhů vzácnějších čirůvek, čirůvka celerová, límcová. Málo holubinek, jež jsou hlavně letní, a hřibovitých už je málo, protože moc nesnesou mrazíky,“ řekl Miroslav Beran z Mykologického klubu Jihočeského muzea s tím, že organizátoři měli obavu , že sál ani nezaplní.

Povedlo se nasbírat několik druhů lišek. Houbaři na ně mohou teď na podzim vyrazit do jehličnatých lesů ve vyšších polohách. „Lišky se dají nasbírat docela dobře. Liška obecná teď vyloženě roste v novohradském podhůří, tam byli o víkendu lidé a nosili plné košíky. Když je někdo fajnšmekr, sbírá čirůvky a pozná je od nejedlých druhů, tak má teď také šanci,“ řekl Beran. Za letošní fenomén označil, že v létě rostly syrovinky, a to i na místech, kde zpravidla nejsou.

Houbařská sezona je podle Berana špatná. Zřejmě proto, že se střídaly období vlhka, chladu a dešťů, někdy prudkých, s teplem a jihovýchodním větrem. „Jihovýchodní vítr je to nejhorší, co může houby potkat, protože je vysušující. Nejhorší je, když se vysuší podhoubí. Houby mohou vyrazit, ale pak se může růst zastavit, když přijde tenhle fén,. Za poslední dvacetiletí fouká tento vítr v ČR mnohem víc než v předchozích dvou desetiletích“ dodal Beran..

Loni naopak počasí houbám přálo. Mykologický klub musel před rokem výstavu kvůli koronaviru zrušit. V jižních Čechách se při celorepublikovém srovnání hojně vyskytuje třeba hřib strakoš, husí pupek v borových lesích na Táborsku. „Na hrázích rybníků hřib dubový, křemenáč krvavý, pak jsou tady smrkovo – borové lesy, tak čirůvka havelka, na Šumavu se jezdí na ryzce smrkové,“ popsal Beran.

Zdroj: čtk


Témata:

Nepřehlédněte