4000. letošním pacientem zvířecí záchranky bylo jedno z hladových ježčích šesterčat

14.9.2020
Fefík

Sotva třítýdenní ježčátka se batolila v trávě během dne, což ukazovalo na to, že mají potíže. Ježci jsou noční živočichové, a jsou-li aktivní během dne, většinou to znamená nějaký závažný problém. Když jsou takto malá mláďata přes den mimo hnízdo, je důvod obvykle bohužel jasný – jejich matce se stalo něco zlého a už se nevrátila do hnízda a mláďata po čase sama vylezla ven kvůli hladu. Na ježky, kteří rádi obývají lidské zahrady, číhá v blízkosti lidí mnoho nebezpečí. Nejnebezpečnější jsou pro ně strunové sekačky, auta, volně pobíhající psi a také jedy, které se na zahradách někdy používají proti škůdcům.

Ježčata byla vyhladovělá a prochladlá, ale po zahřátí se rychle vrhla na nabídnutou potravu. Nyní už jsou mimo nebezpečí a dobře prospívají. V záchranné stanici zůstanou ještě několik týdnů, než povyrostou a budou schopna samostatného života v přírodě. Spolu s nimi čeká na návrat do přírody dalších 37 ježčat, která potkal podobný osud. Po první vlně mláďat ježka východního, která přišla během června a července, se nyní do záchranné stanice dostávají právě především mláďata ježka západního, která se v přírodě rodí později.

Tři pražské projekty soutěží ve finále Adapterra Awards 2020

V loňském roce zaznamenala pražská zvířecí záchranka rekordní počet ježčích pacientů – celkem 759. Jestli bude i letošní rok co do počtu přijatých ježků vypadat podobně, není jasné, ale už teď evidují celkem 303 přijatých ježků, což je o něco málo více než za stejné období v loni – to jich bylo 288.

Právě minulý týden ve čtvrtek vypustili ošetřovatelé v Lysolajích blízko Houslí asi deset ježků východních, o které se ve stanici starali.

ježek lesy
(Lesy Praha)


Nepřehlédněte