• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • 99% úspěšnost a žádné vedlejší účinky – vědci testují novou antikoncepci pro muže

  25.3.2022
  Simona Knotková

  Užívání perorální antikoncepce je stále ryze ženskou záležitostí, v budoucnu by se to ale mohlo změnit. Vědci z Minnesotské univerzity testují nový druh nehormonálních pilulek, které by pro změnu brali muži. Na rozdíl od ženské antikoncepce by se jejich užívání mělo obejít bez nepříjemných vedlejších účinků.

  O objevu, který by mohl způsobit revoluci v oblasti plánovaného rodičovství, informovali vědci na konferenci American Chemical Society. Na jakém principu jejich mužská nehormonální antikoncepce funguje?

  Temné účinky antikoncepce. Stovkám žen způsobuje nebezpečnou trombózu

  Klíčovou roli hraje protein RAR-α (receptor kyseliny retinové alfa). Ten patří mezi trojici nukleárních receptorů, které vážou kyselinu retinovou, jež se podílí na buněčném růstu a tvorbě spermií. Předchozí výzkumy využívaly všechny tři proteiny. Ve snaze redukovat možné vedlejší účinky se badatelé nyní zaměřili pouze na RAR-α.

  Navrhli a uměle vyrobili skoro stovku sloučenin a zkoumali jejich schopnost vázat, a tím pádem inhibovat (snižovat aktivitu) RAR-α. Úspěch zaznamenali u sloučeniny YCT529, která inhibovala RAR-α zhruba 500krát víc než zbylé dva nukleární receptory. U samců myší, kterým byla po dobu čtyř týdnů podávána dávka YCT529, došlo k výraznému poklesu spermií. Kromě 99% ochrany před těhotenstvím nebyly navíc vypozorovány žádné vedlejší účinky. Po čtyřech až šesti týdnech od vysazení látky se hlodavcům vrátila schopnost rozmnožovat se.

  Vznik antikoncepčních pilulek. Kdo všechno stál za jejich vývojem a jak moc se změnilo chování žen

  Testování na lidech by mohlo započat na konci letošního roku. Navzdory úspěchu YCT529 vědci hledají také další sloučeniny se stejným účinkem. Jak totiž dodávají, sloučenina, která funguje na zvířatech, může mít odlišný účinek u lidí.

  Zdroj:  American Chemical Society  Nepřehlédněte