Aby letničky krášlily balkon až do podzimu

Další fotky

Letničky jsou rostlinné druhy, které můžeme vysadit pouze jedno vegetační období. V jednom roce toho musí stihnout hodně – vyklíčit, vyrůst, vykvést, přinést semena i odumřít.

Balkonové letničky můžete začít pěstovat několika způsoby. Nejjednodušší je koupit si v květinářství nebo na zahradnické výstavě předpěstovatné květiny v květináčích. Doma si je jen přesadíte do připraveného truhlíku.

Náročnější variantou je, když si v dubnu koupíte malé rostlinky v sadbovačích. Před sázením do truhlíku je nutné je dopěstovat. Sazeničky potřebují dostatek tepla a vláhy, aby jim dobře rostly kořínky, proto by měly být uchovávány v teplotě mezi 10 – 15 stupni. To se dobře daří ve skleníku nebo v zimní zahradě.

Nejnáročnější je vypěstovat si rostlinky ze semínek. Tento postup je ale náročný na teplotu, vlhkost a světlo,  proto se do něj může pustit jen zkušený pěstitel.

zelenina bylinky nať

Máte rádi čerstvé bylinky a zeleninu? Pěstujte si je doma za okny

Letničky jsou ideální pro pěstování v nádobách. Ideální dobou pro sázení rostlinek je přibližně polovina května, kdy už nehrozí mrazíky. Pokud je hezké počasí a máte jistotu, že se teploty nedostanou pod nulu, je možné květiny vysadit na balkon dříve.

Většina pěstitelů muškátů, petúnií nebo fuchsií radí i mnohem častější hnojení, než doporučují výrobci hnojiv. Minerální živiny, především fosfor a draslík, potřebují letničky dostávat ve formě kombinovaného hnojiva. Z organických hnojiv můžete využít jen dobře uleželý kompost, který zapravíte do půdy ještě před vysazením. Chlévský hnůj většina letniček nesnáší, výjimkou je slunečnice roční. Jako půdu tedy zvolte substráty určené přímo pro balkonové květiny. Zálivku vyžadují dvakrát denně – ráno a večer.

Na bolestivou menstruaci vyzrajme přírodní cestou

Velká většina letniček vyžaduje slunné stanoviště. Pro stinné můžete vyzkoušet aksamitník nebo begonii stálekvetoucí zvanou voskovka. Počítejte ale s tím, že nepokvetou příliš bohatě.

Budete-li letničkám pravidelně odstraňovat staré květy, prodloužíte dobu kvetení. Rostliny budou stále pěkně nakvétat, pokud se nebudou vysilovat vytvářením semen. Některé květy můžete na rostlině ponechat a zajistit si tak semena pro výsev v příštím roce. Můžete je též nechat vysypat do okolní půdy, odolnější letničky se tak rozmnoží samovýsevem.

FOTO: Letničky. Rozkvetlá okna a balkony

Letničky. Rozkvetlá okna a balkony - petunieLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - petunieLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - muskatLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - muskatLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - muskat
Další fotky
Letničky. Rozkvetlá okna a balkony - kytka voskovkaLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - begonieLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - fuchsieLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - fuchsieLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - petunieLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - petunieLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - muskatLetničky. Rozkvetlá okna a balkony - muskat
Včera, 17:45
Karafiáty se v západočeských Klatovech pěstují déle než dvě staletí. Božskou květinu, jak nazval karafiát...
Včera, 11:01
Dneska si vyzkoušíme opravdu náročný recept, větrník. Tento zákusek kupujeme v cukrárnách za pár korun....
Včera, 08:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 08:00
Československou horolezeckou expedici „Peru 1970“, jejíž členové chtěli vystoupit na vrchol hory Huandoy (6 360...
30.5.2020
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
30.5.2020
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
30.5.2020
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
30.5.2020
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
30.5.2020
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
30.5.2020
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
29.5.2020
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Reklama