Abychom se na jaře mohli radovat z růží. Podzimní výsadba je tady

Opatření kvůli koronaviru nás v lecčems omezují, ale zahrad a zahrádek se naštěstí moc netýkají. Přelom října a listopadu je ideální pro výsadbu sazenic růží.

Podle odborníků jsou v tento čas rostliny vitálnější, odolnější a v příštím roce lépe pokvetou. Jsou-li růže v půdě již od podzimu, mají na jaře k dispozici mohutnější síť jemného kořenového vlášení, které se vytvoří ještě před příchodem mrazů. Tyto kořínky si pak růže lépe zásobí vodou a živinami, což vede k jejich větší odolnosti ve výkyvech jarního počasí.

Kvalitní růži pozná i laik

Na kvalitní sadbový materiál si počkejte na druhou polovinu října či začátek listopadu. Dříve vyorané růže jsou totiž nevyzrálé, částečně zaschlé a při podzimní výsadbě často namrzají. Vitální rostlinu pozná i laik – růže by měla mít několik zdravých výhonků s lesklou a napjatou kůrou, neolámané trny a zelenou barvu bez černých ploch. Kořeny nesmí být polámané a jemné vlášení suché.

Není hromada kamení jako hromada kamení. Jak vybudovat na zahradě skalku

Rostlinu dobře ošetřete

Po získání sadby zkraťte hlavní kořen i postranní kořeny a lehce zastřihněte oschlé konce vlášení. Vše asi o čtvrtinu až třetinu původní délky. Ostrými nůžkami také odstřihněte kořeny, které jsou polámané nebo odřené z kůry. Redukujte též mladé zelené výhonky, které by nepřežily mráz, a větévky v těsné blízkosti místa roubování. Na růži určené k výsadbě redukujte asi 3 – 5 výhonků a jejich pokrácení na pár oček ponechte až na jaro. Před výsadbou ponořte růži na 8 – 10 hodin, ideálně přes noc, do vody. Během této doby doplní vláhový deficit a její svrasklá kůra se vypne. Pro lepší zakořenění můžete do vody přidat Lingnohumin.

Raději ve větší vzdálenosti

Před samotnou výsadbou zkypřete pozemek do hloubky 40 cm a vyberte větší kameny. Po celé ploše rozházejte zeminu pro pěstování růží a zapravte ji do povrchové vrstvy. Vykopejte jámy hluboké asi 30 – 40 cm (hloubka závisí na druhu a odrůdě růží). Na dno výsadbové jámy nasypte zásobní hnojení.

Najdeme je snad na každé mezi, stráni či okraji lesa. Síla zakletá v šípku

Spon volte v závislosti na druhu růží. Slaběji rostoucí růže můžete vysazovat ve vzdálenosti zhruba 30 cm, vzrostlejší kultivary s většími květy pak na 40 – 50 cm. Máte-li dostatečně velký pozemek, sázejte raději do většího sponu, aby se rostliny po nárůstu zelené hmoty lehce dotýkaly svými listy. Příliš hustá výsadba přináší problémy s chorobami, hlavně houbovými.

Ani hluboko, ani mělce

Růži nezasazujte ani příliš hluboko, ale ani moc mělce. Správná hloubka je taková, kdy se místo roubování nachází asi 4 – 5 cm nad povrchem půdy. Také kořeny je třeba rozprostřít do všech stran a teprve potom zasypávat zeminou (ideální je speciální substrát pro pěstování růží nebo dobře uleželý kompost smíchaný s původní zemí). Pokud budou kořeny silně zalomené, reaguje růže na tento stav silnou tvorbou rovných výhonků, tzv. vlků.

Připravte rostlinu dobře k zazimování

Po výsadbě růže hojně zalijte a vodu nechte vsáknout do hloubky. Kolem sazenic se tak vytvoří „miska“ a tu plňte vodou, dokud se vsakuje.

Aby nově zasazené rostliny přečkaly dobře zimu, přihrňte je asi týden po výsadbě kvalitní zeminou (speciální substrát pro růže nebo kompost), aby z nich vyčnívaly jen vrcholové partie výhonků. Takto vytvořený hrůbek ještě pro jistotu zakryjte chvojím a růže nechte v klidu až do jara.

Úklid listí ze zahrady. Čím si usnadnit práci

Dnes, 13:15
Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL,...
Dnes, 12:20
Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečvě rozhodl...
Dnes, 12:06
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:06
V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být...
Dnes, 11:34
Dosavadního generálního ředitele Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR Davida Kostku má zítra nahradit David Šmehlík....
Dnes, 11:10
Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím nevydala desetina Čechů. Jedním z důvodů je obava...
Dnes, 10:44
Policisté zaznamenali desítky těchto případů. Podvodníci využívají metodu tzv. vishingu – volající se vydává za...
Dnes, 10:29
Elisane Silva je se svými 203 centimetry známá jako nejvyšší žena Brazílie. Za její nadměrnou...
Dnes, 09:33
Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční...
Dnes, 08:29
Před stamiliony let žili předkové dnešních krokodýlů a aligátorů společně s dinosaury. Ačkoliv dinosauři vymřeli,...
Dnes, 06:50
Komunistická moc nebyla v roce 1948 na území Československa žádnou novinkou. Své zkušenosti s vládou...
Reklama