Abychom se na jaře mohli radovat z růží. Podzimní výsadba je tady

Opatření kvůli koronaviru nás v lecčems omezují, ale zahrad a zahrádek se naštěstí moc netýkají. Přelom října a listopadu je ideální pro výsadbu sazenic růží.

Podle odborníků jsou v tento čas rostliny vitálnější, odolnější a v příštím roce lépe pokvetou. Jsou-li růže v půdě již od podzimu, mají na jaře k dispozici mohutnější síť jemného kořenového vlášení, které se vytvoří ještě před příchodem mrazů. Tyto kořínky si pak růže lépe zásobí vodou a živinami, což vede k jejich větší odolnosti ve výkyvech jarního počasí.

Kvalitní růži pozná i laik

Na kvalitní sadbový materiál si počkejte na druhou polovinu října či začátek listopadu. Dříve vyorané růže jsou totiž nevyzrálé, částečně zaschlé a při podzimní výsadbě často namrzají. Vitální rostlinu pozná i laik – růže by měla mít několik zdravých výhonků s lesklou a napjatou kůrou, neolámané trny a zelenou barvu bez černých ploch. Kořeny nesmí být polámané a jemné vlášení suché.

Není hromada kamení jako hromada kamení. Jak vybudovat na zahradě skalku

Rostlinu dobře ošetřete

Po získání sadby zkraťte hlavní kořen i postranní kořeny a lehce zastřihněte oschlé konce vlášení. Vše asi o čtvrtinu až třetinu původní délky. Ostrými nůžkami také odstřihněte kořeny, které jsou polámané nebo odřené z kůry. Redukujte též mladé zelené výhonky, které by nepřežily mráz, a větévky v těsné blízkosti místa roubování. Na růži určené k výsadbě redukujte asi 3 – 5 výhonků a jejich pokrácení na pár oček ponechte až na jaro. Před výsadbou ponořte růži na 8 – 10 hodin, ideálně přes noc, do vody. Během této doby doplní vláhový deficit a její svrasklá kůra se vypne. Pro lepší zakořenění můžete do vody přidat Lingnohumin.

Raději ve větší vzdálenosti

Před samotnou výsadbou zkypřete pozemek do hloubky 40 cm a vyberte větší kameny. Po celé ploše rozházejte zeminu pro pěstování růží a zapravte ji do povrchové vrstvy. Vykopejte jámy hluboké asi 30 – 40 cm (hloubka závisí na druhu a odrůdě růží). Na dno výsadbové jámy nasypte zásobní hnojení.

Najdeme je snad na každé mezi, stráni či okraji lesa. Síla zakletá v šípku

Spon volte v závislosti na druhu růží. Slaběji rostoucí růže můžete vysazovat ve vzdálenosti zhruba 30 cm, vzrostlejší kultivary s většími květy pak na 40 – 50 cm. Máte-li dostatečně velký pozemek, sázejte raději do většího sponu, aby se rostliny po nárůstu zelené hmoty lehce dotýkaly svými listy. Příliš hustá výsadba přináší problémy s chorobami, hlavně houbovými.

Ani hluboko, ani mělce

Růži nezasazujte ani příliš hluboko, ale ani moc mělce. Správná hloubka je taková, kdy se místo roubování nachází asi 4 – 5 cm nad povrchem půdy. Také kořeny je třeba rozprostřít do všech stran a teprve potom zasypávat zeminou (ideální je speciální substrát pro pěstování růží nebo dobře uleželý kompost smíchaný s původní zemí). Pokud budou kořeny silně zalomené, reaguje růže na tento stav silnou tvorbou rovných výhonků, tzv. vlků.

Připravte rostlinu dobře k zazimování

Po výsadbě růže hojně zalijte a vodu nechte vsáknout do hloubky. Kolem sazenic se tak vytvoří „miska“ a tu plňte vodou, dokud se vsakuje.

Aby nově zasazené rostliny přečkaly dobře zimu, přihrňte je asi týden po výsadbě kvalitní zeminou (speciální substrát pro růže nebo kompost), aby z nich vyčnívaly jen vrcholové partie výhonků. Takto vytvořený hrůbek ještě pro jistotu zakryjte chvojím a růže nechte v klidu až do jara.

Úklid listí ze zahrady. Čím si usnadnit práci

Včera, 15:40
Po dlouhých dvaceti letech se čeští čtenáři opět dočkají nového vydání slavné knihy Tři jízdenky...
Včera, 13:40
Nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, přibližně deset kilometrů východně, v nadmořské výšce 717 metrů na...
Včera, 13:38
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 13:38
Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda představovala....
Ilustrační foto
Včera, 13:01
Počínaje 1. prosincem zřizuje Husitská diakonie krizovou linku 222 766 030, na kterou může volat...
Včera, 11:41
Viděli jste někdy naživo odpich u vysoké pece? Sršící jikry, oslnivě bílá záře a žhnoucí...
Včera, 10:20
Pražský dopravní podnik, a především designérka Anna Marešová se dočkali nejvyššího ocenění pro speciální vyhlídkovou...
Včera, 08:11
Aby Vánoce proběhly v klidu a pohodě, začněte s jejich přípravou s dostatečným předstihem. Nákup...
25.11.2020
„Vždyť to jsou naši zlatí hoši. Vyhráli nám, prosím, Pershingovu olympiádu Spojenců v roce 1919...
25.11.2020
Všechny své umělecké „role“- malíře, sochaře, performera a básníka – chápe a žije jako roli...
25.11.2020
Od soboty 5. prosince nejen v pražském Rock Café, ale i po celém v Česku...
Reklama