Ústecké muzeum překvapuje návštěvníky neobvyklou výstavou, která odhaluje málo známou kapitolu české historie – naše námořní dědictví. Expozice nabízí fascinující pohled na osudy českých námořníků od 16. století až po současnost.
Mezi nejzajímavější exponáty patří admirálský kabátec následníka trůnu Ferdinanda d’Este, který si vzal Žofii Chotkovou z nedalekého Velkého Března. Nechybí ani děla ze 16. století pocházející z Děčínska či kus vytažený rakousko-uherským námořnictvem z Egejského moře.
Výstava mapuje vývoj námořnictva na našem území od dob, kdy se čeští šlechtici účastnili válek na galérách. Připomíná i slavného polárníka Julia Payera z Teplic, který maloval výjevy ze zamrzlých lodí v polárních krajinách.
Kurátor Martin Krsek zdůrazňuje, že nejvíce českých námořníků sloužilo na přelomu 19. a 20. století v rakousko-uherském loďstvu. „Byla to zajímavá profese a uniforma vždy lákala, a to i ženy. Námořníci proto měli ve společnosti výjimečné postavení,“ vysvětluje.
Návštěvníci mohou obdivovat modely významných křižníků a torpédoborců, ale i prototyp vyloďovacího děla z roku 1903 od Škodových závodů. Zajímavostí je uniforma Josefa Holuba, který za první světové války potápěl spojenecké lodě a později se stal kapitánem lodi Legie, převážející legionáře z Vladivostoku.
Závěr výstavy je věnován druhé světové válce, včetně příběhu ponorky pojmenované po Ústí nad Labem, která byla potopena ve Středozemním moři. K vidění je i kompletní potápěčská výstroj z té doby, vážící úctyhodných 40 kilogramů.
Výstava, která potrvá do května, má ambici zachytit i současné příběhy českých námořníků. Kurátor Krsek dodává: „Téma námořníků je pořád živé. Chtěli bychom zaznamenat životopisy lidí, kteří sloužili nebo ještě slouží v námořní plavbě a představit je tady.“
Zdroj: ČTK