Alchymik slova. Pražské stopy básníka Vladimíra Holana

20.9.2020
Fefík
Další fotky

Holan se narodil v Holešovicích v Jateční ulici v domě č. 317/41 (dne je tu prodejna škodovek) v rodině správce Wiesnerovy továrny Františka, syna hospodského v Brodcích (restaurace Sokolovna) Karla Holana, a Máří Magdaleny Zavázalová z Holic.

Ještě v roce 1905 se přestěhovali do Bělé pod Bezdězem. V letech 1919–26 studoval na pražském gymnáziu v Truhlářské ulici, kde začaly jeho první literární pokusy.

Po ukončení gymnázia byl přijat jako úředník do pražského Penzijního ústavu, kde byl zaměstnán sedm let. Pak odešel v 28 letech pro nevhodnost povolání a ze zdravotních důvodů předčasně do penze a věnoval se pouze literatuře a poezii.

Roku 1932 se u sv. Gottharda v Bubenči oženil s úřednicí Věrou Pilařovou (*1907 v Bubenči), dcerou sekčního šéfa zemského výboru z Bubenče, Slavíčkova 361/1.

Svědčil jim i básník a překladatel Josef Palivec (1886 ve Švabíně, dnešní součásti Zbiroha – 1975 v Praze). Holan v té době bydlel v Holešovicích na adrese Tusarova 1316/17.

V letech 1934–48 bydleli v podkrovním bytě Hlavovy vily ve Strašnicích, V úžlabině 884/14.

V letech 1933–38 působil jako redaktor Umělecké besedy v časopise Život. V letech 1939–40 pracoval jako dramaturg Divadla E. F. Buriana.

Nejen sv. Jan Nepomucký sletěl z Karlova mostu. Ve vodě skončil také František Xaverský

V roce 1925 vystoupil z katolické církve, aby se do ní v roce 1930 zase vrátil, po druhé světové válce zase odešel a vyměnil katolické náboženství za komunismus; v roce 1946 zveřejnil důvody tohoto kroku v Rudém právu.

Brzy po převratu však prohlédl a znechucen novými poměry vrátil se v říjnu 1950 do lůna katolické církve, členství v KSČ bylo v listopadu téhož roku zrušeno. Tomu však předcházela pověstná hádka v Goldhammerově vinárně v Křemencově ulici v lednu roku 1949 mezi Seifertem a Tauferem o významu Majakovského, které se Holan spolu s dalšími básníky také zúčastnil.

V udavačské atmosféře těsně po Únoru to mělo pro Holana i Seiferta za následek zákaz publikování nových děl a omezené těch starších (tzn. hlavně Dík Sovětskému svazu a Rudoarmějci, což po léta hrubě zkreslovalo pohled na Holanovo dílo).

Zastal se jich básník František Halas, který napsal ministru informací a čelnému bolševikovi Václavu Kopeckému: „..je to věc nevídaná, ke které nemohu mlčet. A přinejmenším bych se solidarizoval alespoň natolik, že nesvolím k vydávání svých knih, dokud nebude vše skončeno.“ Ještě v nemocnici před svou smrtí (27. října 1949) tento čestný člověk upřímně sliboval, že to tak nenechá. Vše marno, Holan se na dlouhou dobu uzavřel ve svém tuskulu na Kampě, kde ho později našel editor a oddaný přítel Vladimír Justl.

S léty svou klauzuru opouštěl stále méně, na delší dobu – většinou na celé léto – odjížděl jen za maminkou do Všenor.

Teplé mléko se sodovkou zachránilo Čechům malíře, kterého znovu objevujeme

Publikační zákaz s několika spíše bibliofilskými výjimkami trval přes celá 50. léta, v podstatě až do roku 1963, kdy začaly vycházet sbírky, které mezitím napsal.

Holan nikdy nepřestal tvořit, nezpronevěřil se svému básnickému poslání, psal v podstatě denně, a když údajně nenapsal po několik dnů jedinou báseň, znepokojovalo ho to. Roky, kdy on, český básník, „div tu nežebral“, komentoval veršem: „Mluvil jsem patnáct let do zdi…“

Od roku 1948 do roku 1968 bydlel v tzv. Dobrovského vile, bývalé koželužně na Kampě, kterou hrabě Nostic věnoval svému věrnému služebníku, „modrému abbé“, jak Josefu Dobrovskému přezdívali. Po emigraci Jiřího Voskovce získal po něm jeho byt v přízemí, v prvním patře téhož domu bydlel Jan Werich. Jejich soužití bylo všechno jen ne harmonické, Švandovo divadlo na toto téma uvádí dokonce divadelní hru.

Zbytek života pak Holanovi prožili v „pražských Benátkách“ u Lužického semináře 18, kde je básníkova pamětní deska.

V roce 1968 byl jmenován národním umělcem, psát přestal v roce 1977, kdy zemřela jeho dcera Kateřina, postižená Downovým syndromem.

FOTO: Pražské pobyty Vladimíra Holana

Pražské pobyty Vladimíra Holana - 01 DSC05583Pražské pobyty Vladimíra Holana - 2 pintePražské pobyty Vladimíra Holana - 3 DSC02635Pražské pobyty Vladimíra Holana - 4 v úžl 14Pražské pobyty Vladimíra Holana - 7 DSC05538
Další fotky
Pražské pobyty Vladimíra Holana - 8 P1200375Pražské pobyty Vladimíra Holana - 9 Holan Vladimír annao

Zdroj: WikipedieNepřehlédněte