„V rámci antigraffiti programu se odstranily graffity například na Jungmannově základní škole, kde byla situace nejhorší. Dále byla vybraná zeď u letního kina, Domov penzion pro seniory, mateřská škola Drašarova, kaple Panny Marie Bolestné, dopravní a dětská hřiště a například lávka přes Berounku,“ konstatoval za odbor investic a majetku Jakub Zelinka.
Antigraffiti program je novinkou letošního roku, odstraňování kreseb a nápisů z objektů v majetku města se v tak rozsáhlé míře koná poprvé. Seznam poničených objektů připravil odbor městských investic ve spolupráci s městskou policií. Na vyčištění objektů je z rozpočtu vyčleněno 500 tisíc korun, tato částka ale nakonec může být nižší, protože část nákladů bude hrazena z pojistky.
Město Beroun by chtělo některé vybrané objekty chránit antigraffiti nátěrem. Uvažuje se například o průchodu u Pakostova parku, nebo lávku přes Berounku.
Dopadni sprejera za odměnu
Aby se zamezilo ničení soukromého a veřejného majetku mimo jiné i před sprejerstvím, obrátili se radní v roce 2016 s žádostí o pomoc na veřejnost. „Rada města vyzývá občany města, kteří nejsou lhostejní ke svému okolí, aby případy vandalismu, se kterými se setkají, neprodleně hlásili Městské policii – linka 156 nebo na Policii ČR – linka 158 nebo 974 872 700. Při oznamování lze požádat o to, aby osobní údaje oznamovatele nebyly zveřejněny, což bude respektováno. V případě, že informace oznamovatele povede až k potrestání pachatele, je město Beroun připraveno oznamovateli poděkovat formou vyplacení finanční odměny. Tato výzva stále platí,“ uvedl starosta Ivan Kůs. Několik občanů již na tuto výzvu reagovalo a díky jejich pozornosti se podařilo sprejery dopadnout. Město Beroun pak splnilo svůj slib a vyplatilo finanční odměnu.
Odstranění graffiti u soukromých objektů
Velký důraz na čistotu a vzhled města bude Beroun klást v příštím roce, kdy si připomeneme 100. výročí založení Československa. „Rádi bychom toto výročí oslavili nejen řadou akcí, ale i slavnostním vzhledem města. Naším cílem je, aby graffiti zmizely nejen z veřejných potažmo městských objektů, ale i z těch soukromých. Po vzoru jiných měst připravujeme řešení. Za podmínky, že se uzavře mezi městem a vlastníkem nemovitosti odpovídající smlouva, město zařídí odstranění graffiti na náklady města. Chceme začít v centru města a postupovat dále. Tento krok ale ještě musí schválit rada a zastupitelstvo města,“ uvedl Ivan Kůs.
Dalším krokem, jak zamezit sprejerství na soukromých a veřejných objektech, je vytvoření tzv. legálních ploch. I s tím město počítá. V současné době se hledají vhodné lokality, které by k tomuto účelu mohly sloužit. Některé z nich jsou již vytipovány a řeší se majetkové záležitosti. O vytvoření legálních ploch budeme informovat prostřednictvím Radničního listu.