• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Antimonopolní úřad vydal další zákaz uzavřít smlouvu na stavbu metra D

  3.12.2023
  Jan Štoll

  Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal třetí předběžné opatření, které pražskému dopravnímu podniku zakazuje uzavřít smlouvu s vítězem tendru na druhou část stavby nové linky metra D.

  Na vydání předběžného opatření upozornil server Seznam Zprávy. Podle dopravního podniku (DPP) je postup ÚOHS v obdobně složitých případech běžný a neznamená, že by DPP pochybil, uvedl vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík. „V každém ze tří správních řízení, které Úřad ve věci další etapy výstavby metra D nyní vede, je vydáno předběžné opatření. Předběžné opatření přitom navazuje na zákonnou blokační lhůtu, která zapovídá zadavateli smlouvu uzavřít po dobu 60 dnů od doručení návrhu. V případě, že by zadavatel uzavřel smlouvu, úřad by již nemohl o zadávacím řízení rozhodnout a uložit případně nápravné opatření,“ uvedl Švanda. Zdůraznil, že vydání předběžného opatření nijak nepředjímá rozhodnutí v samotné věci, v jeho zdůvodnění ÚOHS pouze shrnuje posuzovanou právní otázku a nejde o předběžné závěry úřadu.

  Podle mluvčího DPP Šabíka jde o standardní opatření do doby, než ÚOHS konkrétní návrh prošetří a pravomocně o něm rozhodne. „Toto rozhodnutí není překvapivé. Úplně stejně postupoval i u zbylých dvou návrhů v rámci tendru na zhotovitele stavby druhého úseku metra D. ÚOHS v takto skutkově složitých případech běžně nerozhodne v zákonné lhůtě a hrozilo by, že zadavatel by bez vydání předběžného opatření mohl uzavřít smlouvu před rozhodnutím samotným,“ uvedl Šabík. ÚOHS podle něj navíc jednotlivé návrhy obdržel v různých termínech.

  Třicetimiliardovou zakázku vyhrála v září společnost Subterra z koncernu Metrostav. Před tím dopravní podnik vyloučil o dvě miliardy levnější nabídku, již podalo sdružení kolem firem Porr a Vinci. Podle dopravního podniku nesplnilo podmínky tendru. Jako první tendr napadla společnost Metrostav, správní řízení zatím neskončilo. Sdružení kolem firem Porr a Vinci tendr napadlo dvěma návrhy u ÚOHS a podnět podala i společnost Strabag.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte