• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Antiživiny? Poradna doktorky Skulínkové

    Pokračujeme v úvahách o živinách a takzvaných antiživinách neboli antinutrientech. Tyto látky najdeme jak v rostlinné, tak v živočišné stravě. A to „anti“ znamená, že byly buď prokázány, nebo že jsou předpokládány jejich nežádoucí účinky v těle, například na vstřebávání jiných důležitých živin.

    Některé rostlinné látky například zabraňují vyklíčení semene v trávicím traktu – příroda je chytrá, takže to zařídila tak, že teprve až semínko vyjde ve stolici ven, může z něj vyrůst nová rostlina. Takže když semínka spolkneme, dost úspěšně se brání natrávení a uvolnění živin. Ale jeho namočení nebo naklíčení před konzumací tento problém vyřeší. Další látky třeba zase způsobují hořkou chuť rostliny, aby zvířatům nechutnala, a tak ji neokusovala. A potom je jako antiživina označována třeba i vláknina, která brání vstřebávání živin ve střevech.

    Komplexní působení potravin

    Ale právě příklad vlákniny je příkladem velmi dobrým, abychom pochopili komplexní působení potravin. Bylo jasně dokázáno, že nedostatek vlákniny ve stravě vede k zažívacím obtížím typu zácpy, a její dlouhodobý nedostatek se spolupodílí na rozvoji rakoviny střev. Naopak je nezbytná pro správnou kondici našeho střevního mikrobiomu, jehož funkce je více a více zkoumána a potvrzuje se, jak důležitý vliv má mikrobiom na fungování celého našeho organismu, dokonce se mu říká „druhý mozek“.

    Vlákninu obsahuje ovoce, zelenina, celé zrno, luštěniny – čili potraviny, které obsahují obrovské množství prospěšných látek, takže je asi jíst chceme, že? A konečně – v naší západní stravě máme tak málo vlákniny, že se rozhodně nemusíme bát, že jí jíme moc!

    Zajímavé je, že antiživiny mají zase podle mnohých výzkumů naopak účinky blahodárné. Antioxidační, protizánětlivé, nebo dokonce protirakovinné.

    Jedineční

    Než začneme zabředávat do akademických diskusí a šermovat všemi možnými protichůdnými studiemi, zkusme se zamyslet a zeptat sami sebe: „Jím tak dobře, jak bych chtěl?“ Pokud je odpověď ne, pokud víme, že náš hlavní problém je, že jíme nepravidelně, rychle, fastfoodově, polotovary, stres zajídáme sladkostmi, popíjíme přeslazené limonády, uvolňujeme se alkoholem… pak zapomeňte na nějaké antiživiny a začněte sakra jíst normálně! Toť krátká jednoduchá verze na začátek.

    Když své jedení takto vylepšíte, začněte více vnímat svoje tělo, prostě zjišťujte, co vám dělá dobře a co ne. I pokud byste byli přesvědčeni, že byste měli jíst hromady zdravé zeleniny, ale jste po ní extrémně nafouklí, máte křeče v břiše a průjmy, pak její množství samozřejmě omezte nebo vyzkoušejte jiný druh, tepelnou úpravu…

    Přemýšlejme, vnímejme. Lidé jsou různí a nemůžeme čekat, že by všichni měli mít stejný „ten správný“ jídelníček! Najdeme superzdravé konzumenty raw stravy, vegany, všejedlíky, masojedlíky, a stejně tak ve všech těchto kategoriích najdeme jedince supernemocné. Jedni se zázračně vyléčili díky jednomu způsobu stravování, a potom ho začnou propagovat jako všespásný a jediný správný. Už tušíte, že s tím si dovolím nesouhlasit.

    V dalším dílu se podíváme na některé konkrétní „antiživiny“ a jak jejich případné negativní působení snadno eliminovat.



    Nepřehlédněte