Aš chce stabilizovat zaměstnanost ve svých školských zařízeních

27.1.2020
Ondřej Matěj Hrubeš

Důvodem jsou stárnoucí pedagogické sbory a stále těžší získávání nových učitelů. Celková výše příspěvku v letošním roce činí 690.000 korun, řekl starosta Aše Dalibor Blažek (HNHRM).

„Máme úplně stejné problémy jako všechny ostatní města (v kraji). Ve školách a mateřských školách máme investováno spoustu peněz do moderního prostředí a do moderních výukových metod, ale začínají nám velmi citelně chybět pedagogové a nejenom oni, také ostatní pracovníci,“ řekl Blažek.

Karlovarský kraj chce koupit autobusy na CNG pro veřejnou dopravu

První příspěvky vyplatí město svým zaměstnancům v únoru letošního roku zpětně za odpracované pololetí. Dále se budou vyplácet vždy v únoru a v červenci. Rozmezí ročního příspěvku závisí na vzdálenosti bydliště a pracoviště a bude v rozmezí 10.000 až 35.000 korun. Na nejvyšší částku školští zaměstnanci dosáhnou při dojíždění delším než 30 kilometrů.

O přiznání příspěvku požádalo zatím 28 zaměstnanců, z toho 21 pedagogických a sedm nepedagogických. Nárok na příspěvek má zaměstnanec, jenž uzavřel smlouvu na dobu určitou i neurčitou, která musí trvat déle než pět měsíců.

Nedostatek učitelů řeší také další města i samotný kraj. Podle ministerstva je to pro 88,6 procenta škol významný až kritický problém. Nejvíce chybí fyzikáři, informatici nebo učitelé angličtiny. V minulém roce zavedl Cheb náborové příspěvky pro učitele v městských základních školách. Nově příchozí učitel tak dostane od města 100.000 korun jako motivaci. Také kraj přemýšlí o jednotném systému náborových příspěvků, které ale budou stát mnoho milionů.

ČTKNepřehlédněte