• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Aš chce stabilizovat zaměstnanost ve svých školských zařízeních

  27.1.2020
  Ondřej Matěj Hrubeš

  Město Aš zaplatí příspěvky na dopravu pro učitele i nepedagogické pracovníky v městských školských zařízení. Příspěvek je určen těm zaměstnancům škol a školských zařízení, kteří dojíždějí za prací do Aše ze vzdálenosti větší než deset kilometrů.

  Důvodem jsou stárnoucí pedagogické sbory a stále těžší získávání nových učitelů. Celková výše příspěvku v letošním roce činí 690.000 korun, řekl starosta Aše Dalibor Blažek (HNHRM).

  „Máme úplně stejné problémy jako všechny ostatní města (v kraji). Ve školách a mateřských školách máme investováno spoustu peněz do moderního prostředí a do moderních výukových metod, ale začínají nám velmi citelně chybět pedagogové a nejenom oni, také ostatní pracovníci,“ řekl Blažek.

  Karlovarský kraj chce koupit autobusy na CNG pro veřejnou dopravu

  První příspěvky vyplatí město svým zaměstnancům v únoru letošního roku zpětně za odpracované pololetí. Dále se budou vyplácet vždy v únoru a v červenci. Rozmezí ročního příspěvku závisí na vzdálenosti bydliště a pracoviště a bude v rozmezí 10.000 až 35.000 korun. Na nejvyšší částku školští zaměstnanci dosáhnou při dojíždění delším než 30 kilometrů.

  O přiznání příspěvku požádalo zatím 28 zaměstnanců, z toho 21 pedagogických a sedm nepedagogických. Nárok na příspěvek má zaměstnanec, jenž uzavřel smlouvu na dobu určitou i neurčitou, která musí trvat déle než pět měsíců.

  Nedostatek učitelů řeší také další města i samotný kraj. Podle ministerstva je to pro 88,6 procenta škol významný až kritický problém. Nejvíce chybí fyzikáři, informatici nebo učitelé angličtiny. V minulém roce zavedl Cheb náborové příspěvky pro učitele v městských základních školách. Nově příchozí učitel tak dostane od města 100.000 korun jako motivaci. Také kraj přemýšlí o jednotném systému náborových příspěvků, které ale budou stát mnoho milionů.

  ČTK  Nepřehlédněte