Asi 70.000 domácností v Česku je nyní bez elektřiny. Kvůli silnému větru mohou poruchy ještě přibývat

4.2.2023
Doris Drienová

Kvůli stromům popadaným na vedení evidoval ČEZ v Česku v sobotu ráno k 08:00 asi 70.000 domácností bez elektřiny, přes 130 poruch na vysokém napětí a další desítky poruch na napětí nízkém. Dalších přes 20.000 domácností je bez elektřiny na distribučním území, které spadá pod skupinu E.ON. Informovali o tom mluvčí obou energetických společností.

„Nejsložitější situace je nyní v kraji Moravskoslezském kraji, kde evidujeme 27 poruch na vedení vysokého napětí a 15.000 domácností bez elektřiny, následně pak v kraji Středočeském, kde je 22 poruch na vedení vysokého napětí a 13.000 domácností bez elektřiny, a v kraji Královéhradeckém, kde pracujeme na opravě 26 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny je 12.000 domácností,“ uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Tisíce domácností bez elektřiny evidují energetici také v Libereckém a Ústeckém kraji. Podle okresů je nejhorší situace na Šumpersku, Vsetínsku a Náchodsku.

Poruchy na vedení způsobily především stromy a větve, které popadaly v důsledku větrného počasí a sněžení. Vítr a sníh i nadále práci energetikům komplikuje. „Mnohdy je problém se do terénu dostat kvůli popadaným stromům. Často se vracíme na místa, kde jsme již zasahovali v pátek večer. Snažíme se dodávky elektřiny obnovit co nejdříve,“ dodala mluvčí.

Společnost EG.D, která je součástí skupiny E.ON, evidovala v sobotu ráno na svém distribučním území zhruba 70 poruch na vysokém napětí a přes 20.000 odběratelů s omezením dodávek elektřiny. Nejvíce poruch je na jižní Moravě, dále na Vysočině, v Jihočeském a Zlínském kraji. „Vzhledem k tomu, že vítr stále fouká, mohou hlavně ve východní části našeho distribučního území poruchy i nadále přibývat,“ uvedl mluvčí E.ON Roman Šperňák.

Před větrem a náledím varují meteorologové ještě v sobotu dopoledne. Mohou se také tvořit závěje a sněhové jazyky.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte