• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Až z Ameriky se do Turnova vrátil secesní závěs s drahokamy

  15.11.2021
  Fefík

  Více než 100 let starý secesní závěs s opály, perlami a syntetickými drahokamy získalo do svých sbírek Muzeum Českého ráje v Turnově. Vznikl počátkem minulého století v turnovské šperkařské škole a do města svého zrodu se vrátil oklikou přes zámoří.

  Více než 100 let starý secesní závěs s opály, perlami a syntetickými drahokamy získalo do svých sbírek Muzeum Českého ráje v Turnově. Vznikl počátkem minulého století v turnovské šperkařské škole a do města svého zrodu se vrátil oklikou přes zámoří.

  Muzeu Českého ráje v Turnově se podařila výjimečná akvizice více než 100 let starého secesního závěsu s opály, perlami a syntetickými drahokamy. Bezmála před dvěma lety se na kurátora sbírky šperku turnovského muzea Miroslava Cogana obrátila paní Helena Frost, žijící v Kalifornii, s prosbou o určení šperku, zlatého závěsu s drahokamy, který kdysi dostala od svého strýce, bohatého pražského kožišníka. Po sňatku s americkým tenistou (později politologem) Johnem W. Frostem jej v roce 1957 odvezla s sebou do Spojených států.

  Vějířovitě prolamovaný secesní závěs s opály, perlami a syntetickými drahokamy (kolem roku 1900 byly ve šperku atraktivní novinkou) má charakteristické rysy produkce turnovské šperkařské školy. Po nahlédnutí do sbírky předlohových návrhů profesora Antonína Karče byl skutečně návrh závěsu nalezen na listu datovaném 12. května 1909.

  Turnovské muzeum dokončilo první etapu rekonstrukce sousední budovy. Bude v ní výstavní síň známého fotografa

   

  To, že byl závěs ve šperkařské škole i zhotoven, stvrzuje punc s písmeny TS, který po našem dotazu, majitelka na uzávěru řetízku nalezla a dokládá to nakonec i zlacená viněta C. k. Odborná škola zlatnická v Turnově na polstrování originálního pouzdra, v němž je závěs po celou dobu uchováván. Bylo proto naším eminentním zájmem dostat šperk zpět do Turnova a stejně uvažovala i paní Frost. Akceptovali jsme proto navrženou cenu 2000 dolarů, plus náklady na poštovné. Cena v souhrnu nepřekračuje ceny autorských a sběrateli vyhledávaných secesních šperků na našem trhu, například z dílny Marie Křivánkové. Vzhledem k vysokému věku devadesáti let však pro paní Helenku bylo obtížné šperk dobře zabalit a absolvovat poměrně složitou proceduru odeslání závěsu do Turnova. Obrátili jsme se proto s prosbou o pomoc na Julii Turner, americkou šperkařku a galeristku žijící v Los Angeles, která se v roce 2007 účastnila našeho mezinárodního šperkařského sympozia. Přestože již od té doby uplynulo šestnáct let, Julie okamžitě zareagovala a velmi ochotně pomohla. Navíc vzniklo mezi oběma ženami i přes velký věkový rozdíl přátelství a v posledním e-mailu se Julie těší, že s paní Helenkou zůstane i nadále ve spojení,“ popsal cestu nádherného šperku do Turnova Miroslav Cogan, kurátor sbírky šperku.

  Hrady a zámky na severu a východě Čech bilancují. Lidí přišlo letos méně

   

  Kromě zprávy o šperku máme pro vás informaci, že v turnovském muzeu probíhá už několik dní výstava SVĚT KOSTIČEK®. K vidění je téměř čtvrt milionu dílků stavebnice Lego. Autorem a patriotem projektu putovní výstavy je Petr Šimr, sběratel, designer, stavitel a vystavovatel.

  A tento týden ve čtvrtek přibydou další dvě výstavy – reGenerace5, prezentujícího aktuální tvorbu výtvarníků z oblasti šperku. V rámci jedné výstavy se setkají práce místních šperkařů z Turnovska se šperky autorů z jiné umělecké enklávy, v tomto roce to bude druhá skupina pražských umělců (Belda, Eisler, Opočenský, Šumbera). Současně je připomenuta výjimečně talentovaný šperkař Petr Dvořák, který letos zemřel.

  Druhou chystanou výstavou je Ze svatého kouta – podmalby na skle ze sbírek Jany a Josefa Václava Scheybalových. Ti svoji rozsáhlou sbírku budovali především s úmyslem a přesvědčením zachránit tyto předměty před zničením a také před vývozem do zahraničí. Velký podíl na vytvoření sbírky má otec J. V. Scheybala, který v období po 2. světové válce ve vesnicích v okolí Turnova sbíral a vykupoval různé předměty, které v té době lidé považovali za bezcenné. Tyto artefakty tvoří kolekci, která podává ucelený pohled na historii kraje. Její součástí je i soubor podmaleb na skle. Ty patřily koncem 18. a v 19. století k zařízení interiéru vesnických chalup, zdobily ale i venkovské kostelíky a kapličky. Vyráběly se v oblastech se sklářskou výrobou, kde bylo možné levně sehnat potřebný materiál, postupně se výroba i obliba podmaleb rozšířila a prodávaly se na jarmarcích, poutích a vánočních trzích.

  Zdroj: Muzeum Českého ráje v Turnově


  Témata:

  Nepřehlédněte