• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Batelovská synagoga chystá rozsáhlou obnovu i archeologický průzkum, začne se od střechy

  19.5.2024
  Doris Drienová

  Synagogu v Batelově na Jihlavsku čeká po letech první rozsáhlá oprava. V létě by měla mít novou střechu přibližně za 800.000 korun. Od loňského roku je synagoga v majetku Federace židovských obcí ČR (FŽO), která už nechala v interiéru odstranit novodobé stavební úpravy.

  Pracuje se i na stavebně-historickém průzkumu, který bude pokračovat restaurátorským průzkumem a stavbu prohlédnou také archeologové. Médiím to za majitele řekl architekt Jaroslav Klenovský, který se dlouhodobě věnuje péči o židovské památky.

  Studie obnovy a využití stavby by podle Klenovského měla být dokončena na přelomu roku. „Na to pak musíme udělat projekt pro získání stavebního povolení. Předpokládám tedy, že příští rok nebudeme moci stavebně dělat nic, protože to nebude nachystané,“ řekl Klenovský.

  Letos by ale měla synagoga mít opravenou střechu. Její havarijní stav byl také jedním z důvodů, proč se loni dohodl místní svaz zahrádkářů, který dřív synagogu vlastnil, na jejím bezúplatném převodu na FŽO.

  „Střecha už byla v takovém stavu, že to vyžadovalo asi za půl milionu opravu, protože tam zatékalo. Peníze jsme na to samozřejmě neměli, bylo nás v tu dobu asi 31 členů a v pokladně nebo na účtě jsme měli 40.000 korun. Různě jsme to zkoušeli, obec by nám asi 120.000 korun dala, něco i zahrádkářský svaz, ale k té částce jsme se prostě nedostali. Proto jsme to nabídli zpátky bezúplatně židovské obci, která to přijala,“ řekl předseda batelovské pobočky Českého svazu zahrádkářů Zdeněk Kulhánek. Podmínkou převodu bylo, že v synagoze budou moci mít zahrádkáři dál své sídlo, že se v ní mohou dál scházet a že židovská obec bude hradit náklady za elektřinu a vodu. „Byly to výhodné podmínky, my tam zatím dál schůzujeme, na galerii, kde se zatím nic neděje,“ řekl Kulhánek.

  Synagogu zahrádkáři koupili v 80. letech minulého století. Do roku 2010 v ní provozovali moštárnu.

  Kromě špatné střechy trápí synagogu také rozsáhlá zemní vlhkost, která bude podle Klenovského těžko řešitelná. „To bude ořech, který budeme muset nějak překonat. Odhad nákladů zatím není možné říct, určitě to bude dlouhodobější rekonstrukce, já odhaduju tak tři čtyři roky,“ dodal Klenovský. Na střeše začne stavební firma pracovat letos v létě, řekl její jednatel Roman Vlach. V havarijním stavu je část krovu, který se bude měnit stejně jako krytina, podle požadavků památkářů to bude pálená bobrovka.

  Batelovská synagoga stojí v zástavbě bývalého ghetta na místě staršího svatostánku, který zničil na konci 18. století požár. Na jeho základech byla o pár let později postavená nová synagoga, která byla v roce 1825 upravena do klasicistní budovy.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte