• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Běh pomůže onkologicky nemocným

  16.9.2023
  Simona Knotková

  Liberecké Centrum Amelie připravuje první běh na podporu onkologicky nemocných a jejich rodin.

  Zapojit se může každý, je možné běžet, jít, udělat si procházku s dětmi či domácími mazlíčky, nejde o rychlost, ale o podporu těch, kteří to potřebují, řekla za organizátory koordinátorka centra pro Liberecký kraj Petra Kuntošová. Charitativní běh se uskuteční v sobotu 23. září od 17:00 u přehrady Mšeno v Jablonci nad Nisou, trasa je dlouhá zhruba 3,3 kilometru.

  Startovné je 100 korun a není nutné se na závod předem registrovat. „Získané peníze nám pomohou zajistit bezplatné sociální poradenství či psychologickou podporu pro nemocné a jejich blízké, které v libereckém Centru Amelie nabízíme. Tyto služby jsou důležitou součástí péče, kterou bohužel není reálné vždy získat v samotných zdravotnických zařízeních. Komplexní péči doplňujeme o různé aktivizační činnosti, jako je například plavání, trénink paměti či zdravotní cvičení,“ doplnila Kuntošová.

  Záštitu nad akcí převzala náměstkyně jabloneckého primátora Jana Hamplová. „Velice ráda spojuji příjemné s užitečným. A může-li účast v běžeckém závodu kolem naší krásné přehrady pomoci dobré věci, je to přesně ten druh akce, která má a vždycky bude mít moji podporu. Přeji všem zúčastněným pěkný zážitek v klání, kde platí víc než kdy jindy, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se,“ řekla k akci Hamplová.

  Spolek Amelie chce tímto během nejen částečně zajistit bezplatné poskytování psychosociálních služeb nemocným rakovinou a jejich rodinám v libereckém regionu, ale také upozornit na nutnost komplexní podpory v nemoci. Amelie je doposud jedinou organizací v kraji, která komplexní a bezplatnou psychosociální podporu nemocným a jejich blízkým odborně poskytuje. Cílem organizace je, aby svými službami doplnila fungující zdravotnickou péči o nemocné a zabránila tak sociálnímu vyloučení onkologicky nemocných a jejich blízkých.

  Onkologické onemocnění provází tabu a negativní stereotypy, které komplikují přístup k léčbě a životu s rakovinou, včetně komunikace s nemocnými i jejich blízkými. „Tímto charitativním během chceme rovněž zvýšit povědomí u veřejnosti, že tu existujeme a že se mohou, když jim do života vstoupí rakovina, na nás obrátit,“ dodala koordinátorka projektu, která má sama s nemocí zkušenost.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte