Tradice pokračuje: Sokolníci se u Drozdova pochlubili svými opeřenci

Podzimní sokolnické lovy pořádané rokycanským střediskem v Drozdově na rozhraní Plzeňského a Středočeského kraje mají svojí dlouholetou tradici. Nejinak tomu bylo i v letošním roce kdy se do lovecké chaty místního mysliveckého spolku sjela téměř desítka sokolníků se svými opeřenci.

Dopoledne se o lovecké štěstí pokoušeli orli skalní a odpoledne pak ostatní. Odpolední část lovů, které za přísných hygienických opatření, předcházela krátká přednáška Petra Moulise o sokolnictví pro přítomné, se úvodního slova ujal předseda místních myslivců Miloslav Jelínek, který sokolníky, lovecké dravce i psy přivítal. Poté zazněli organizační záležitosti z úst předsedy rokycanského sokolnického střediska Klubu sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty Pavla Moulise a šlo se do honitby.

Při relativně krásném počasí doprovázené pohostinností místních myslivců byli v okolí Drozdova k vidění rarozi velcí, sokoli stěhovaví, káně Harrisova a také orli skalní. Právě ti vzbuzovali nejen obdiv, ale i respekt. Kromě sokolníků včetně nového člena střediska, několika zájemců o sokolnictví i myslivců se této významné akce zúčastnil i omezený počet zástupců laické veřejnosti, což svědčí o atraktivnosti tohoto zvláštního způsobu lovu. A zcela jistě nelitovali. Všichni totiž mohli i díky příznivému podzimnímu počasí obdivovat dravce při lovu v honitbě Mysliveckého spolku Holý vrch Drozdov, která hospodaří na více než tisícovce hektarů.

O tuto krásnou honitbu, v níž převládá výskyt zvěře srnčí, černé i vysoké, se aktivně starají všichni členové spolku, jehož zázemí je právě v dobře udržovaném areálu pod lesem. Zde se také koncentrují i další aktivity místního seskupení, jehož náplní je především chov a ochrana zvěře okolo Drozdova ve Středočeském kraji.

FOTO: Sokolnické setkání

Sokolnické setkání - Sokolnické setkání z DrozdovaSokolnické setkání - Sokolnické setkání z DrozdovaSokolnické setkání - Sokolnické setkání z DrozdovaSokolnické setkání - Sokolnické setkání z DrozdovaSokolnické setkání - Sokolnické setkání z Drozdova
Další fotky
Sokolnické setkání - Sokolnické setkání z Drozdova

Klub sokolníků Českomoravské myslivecké jednoty je jedním ze dvou sokolnických klubů u nás. Byl založen 11. listopadu 1967 v Opočně pod Orlickými horami. Právě z tohoto důvodu se zde každoročně konají prestižní sokolnické lovy, na kterých má tradičně své zástupce i rokycanské sokolnické středisko. Nutno připomenout, že letošní sokolnické lovy byly poznamenány koronavirovou krizí a že se nemohly konat v takovém rozsahu jako obvykle, z čehož byla smutná především veřejnost. I rokycanské sokolnické středisko mělo naplánováno více sokolnických akcí, které musely být zrušeny. Pro zájemce o sokolnictví tak zbývají k dispozici alespoň webové stránky obou klubů – www.sokolnictvi.net a www.falconia.cz .

Oba zmiňované kluby jsou členy mezinárodní sokolnické asociace IAF, která sdružuje více než 75 sokolnických organizací ze 48 zemí světa. Sokolníkem však nemůže být každý. Kromě složení zkoušky z myslivosti musí po minimálně roční přípravné lhůtě pod vedením odborného garanta ještě složit náročné zákonem stanovené sokolnické zkoušky a prokázat tím svoji odbornost.

Jaký předvánoční dárek dostali cyklisté v Berouně? Podívejte se

Vlastní lov spočíval ve zhruba šestihodinové procházce honitbou za účelem vyhledání srnčí a drobné zvěře, která bohužel z našich honiteb pozvolna mizí a to nejen ke smutku sokolníků, ale především chovatelů ohařů – nepostradatelných pomocníků myslivců. I na tomto setkání byla práce čtyřnohých kamarádů několikrát vyzdvižena. Bohužel i v této honitbě dochází k poklesu výskytu drobné zvěře především díky změnám v krajině, ale i dalším negativním faktorům. Proto se místní myslivci snaží o podporu populace bažantí zvěře vlastním vypouštěním, tak jak je to i v jiných honitbách či sokolnických lovech.

„Nelovíme pro kořist, ale pro všechno to krásné při lovu„. Tak by se dalo charakterizovat sokolnické setkání rokycanského střediska, které každoročně přivítá do svých řad jednoho až dva nové sokolníky. A je sympatické, že jsou to lidé nejrůznějšího věku i povolání. Zapadající sluníčko střídá soumrak a s ním pozvolna přichází i konec další úspěšné sokolnické akce, která sice nebyla bohatá na úlovky, ale na zážitky. A je jen škoda, že úbytek drobné zvěře je znát i zde.

Den pozvolna končí. Příjemní lidé, ukáznění sokolníci s dravci, bohaté občerstvení. Takové je hodnocení od všech zúčastněných, kteří bude-li to možné jistě přijedou i příští rok. Je tedy samozřejmostí poděkovat nejen účastníkům, ale především pořadatelům, tedy myslivcům z MS Holý vrch v Drozdově za jejich přátelské pozvání, vlídné přijetí i celodenní péči.

Pavel Moulis, vedoucí sokolnického střediska Rokycany

15.1.2021
Od pátku 15. ledna je spuštěn rezervační systém pro očkování seniorů ve věku 80 let...
13.1.2021
Požáry dvou obytných budov zaměstnaly dnes odpoledne hasiče v Plzeňském kraji. Ve Strašíně na Klatovsku...
13.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
13.1.2021
Velmi těžké zranění utrpěl dnes ráno osmačtyřicetiletý chodec, kterého v Sirkové ulici u hlavního vlakového...
13.1.2021
Město Plzeň chce vybudovat moderní digitální akustický systém, který bude pokrývat varovným akustickým signálem s...
11.1.2021
První týden nového roku přinesl příběhy o několika, trochu komických, krádežích a jejich pachatelích. V...
9.1.2021
Letošní druhý ročník Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké...
5.1.2021
První jednání Krizového štábu Plzeňského kraje v roce 2021 se uskutečnilo v pondělí 4. ledna 2021 online....
4.1.2021
Zimní období a klesající teploty nastolují v Plzni pravidelně řešení problematiky spojené se zajištěním ochrany...
4.1.2021
Nejmenší obce v Plzeňském kraji do 2000 obyvatel mohou letos opět získat krajské dotace na...
3.1.2021
V posledních letech se stalo milou tradicí, že do plzeňských organizací poskytujících sociální služby zavítali před...
Reklama