Betlém s 230 figurkami z kukuřičného šustí je k vidění na Litoměřicku

3.12.2022
Doris Drienová

Čtveřice betlémů s figurkami z kukuřičného šustí je celoročně přístupná v galerii v Bechlíně na Litoměřicku asi pět kilometrů od hory Říp. Největší je pohyblivý Podřípský betlém s více než 200 figurkami. Za vitrínou jsou k vidění různorodá řemesla, škola, hospoda, ale i pohřeb. Na betlémy se nejčastěji jezdí dívat děti ze základních škol. Výtvarnice Jiřina Šustrová dětem tradiční řemeslo ukazuje a učí je si vyrobit vlastní postavičku.

„V životě jsem netušila, že něco takového budu dělat. Tím, že koketuji se šustím, tak jsme tady měli různé kurzy. Techniku jsem místním ukazovala a jednu místní napadlo, že by se mohl ze šustí vyrobit celý betlém,“ řekla Šustrová. Po vzniku prvních jesliček začala tvorba Podřípského betléma, která trvala dva roky. Kromě Šustrové na něm pracovali ještě další dva lidé.

První betlém v Bechlíně vznikl v roce 2015 a na Vánoce pravidelně putuje do sousední obce Předonín. Tříkrálový betlém byl zhotoven pro rotundu na Řípu, autoři ho z vitríny před galerií na vrchol hory přemístí příští týden. Poslední výtvor, na kterém už Šustrová pracovala sama, zaujme místo ve výloze. Podle výtvarnice do výlohy nakukují lidé z celé obce.

Výrobě z listeny obalující kukuřičné klasy neboli ze šustí se věnují ženy zejména na jižní Moravě a na Slovensku, uvedla výtvarnice. V Čechách se tradičnímu řemeslu věnuje jen málokdo. Materiál Šustrová shání přes známého zemědělce, který má kukuřičné pole. Sama pak pracuje na tom, aby se ve výrobě figurek zdokonalila. Do budoucna má v plánu navštívit depozitář v Terezíně, kde je umístěn archiv bývalého Ústředí lidové umělecké výroby.

O největším betlému příchozím dětem vypráví lektorka dětského programu Eva Hotovcová. Téma je podle ní aktuální i mimo adventní čas díky různorodým činnostem, které se povedlo autorům do Podřípského betléma zakomponovat. „Povídáme si o betlému jako takovém a snažím se jim způsobem přiměřeným věku dětí přiblížit i příběh narození Ježíška,“ uvedla Hotovcová. S žáky probírá i staročeská řemesla a život na vesnici v době, kdy neexistovaly počítače nebo telefony. Kromě prohlídky betlémů a výroby postaviček si děti mohou zkusit také výrobu staročeského perníku. Pro některé školy je ale doprava do Bechlína finančně náročná, proto výtvarnice spolu s lektorkou plánují dětem tradiční řemesla ukázat přímo v prostorách škol.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte