• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Bez tepla a teplé vody zůstávají sídliště v Českých Budějovicích, bez proudu je na jihu Čech už „jen“ 1500 odběratelů

  3.12.2023
  Doris Drienová

  Firma EG.D eviduje na jihu Čech 1500 odběrných míst bez proudu. Proti ránu jich o 900 ubylo. Bez tepla a teplé vody jsou v neděli budějovická sídliště, a to kvůli výpadkům elektřiny, informovala budějovická teplárna na facebooku.

  Poruchy energetici od rána odstraňují. Nejvíce lidí bez proudu je na Českobudějovicku, Českokrumlovsku a Prachaticku, informoval po 12:00 novináře mluvčí energetické společnosti E.ON Lubomír Budný. Odpoledne by měla dodávky tepla obnovit. V sobotu bylo kvůli sněhové kalamitě v kraji bez proudu kolem 10.000 odběrných míst.

  K nedělnímu poledni evidovala firma EG.D deset poruch na vedení vysokého napětí. „Příčinami jsou hlavně pády stromů nebo větví, které nevydržely nápor sněhu,“ sdělil Budný. Větve popadaly do elektrického vedení.

  Bez tepla a teplé vody jsou budějovická sídliště Máj, Vltava, Šumava, Pražské Předměstí, Havlíčkova kolonie, také část centra, uvedla teplárna. „Porucha vznikla v důsledku několika výpadků elektrické energie na trase elektrického vedení. Začínáme síť po opravě postupně zprovozňovat a předpokládáme obnovení dodávek tepla a teplé vody do brzkých odpoledních hodin,“ uvedla teplárna. Hejtman Martin Kuba (ODS) novináře informoval, že to je krátkodobý výpadek. V kraji by mělo být podle meteorologů v neděli od minus pěti do minus dvou stupňů Celsia.

  Právě na jihu Čech byly po pátečním a hlavně sobotním sněžení největší problémy. Místy napadlo až tři čtvrtě metru sněhu, byly problémy a výluky v železniční i autobusové dopravě, některé silnice byly nesjízdné. Hejtman Kuba proto v sobotu ráno vyhlásil kalamitní stav, který stále platí. Odvolá ho možná v neděli odpoledne nebo večer, uvedl Kuba před 11:00 na facebooku. V noci nasadili jihočeští silničáři na silnice veškerou techniku, což je 200 sypačů. „Situace je pod kontrolou. Nemáme nic nesjízdného,“ řekl ráno dispečer krajských silničářů Martin Šulista.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte