Běžel patnáct set kilometrů Evropou: „Běžím, kdy se dá, klidně si dám buchtu,“ říká Pavel Vodička

23.11.2017
Šárkos
Další fotky

Jak dlouho už běháš a co tě přimělo vybrat si právě tento sport?
Běhám od roku 2000, k atletice mě přivedli spolužáci na základní škole v 9. třídě. Protože se mi to líbilo, zůstal jsem ‚v oboru‘ dál.

Jak často vyběhneš?
Snažím se běhat každý den nebo obden, jsou ale i týdny, kdy jdu ven jen párkrát. Snažím se však využívat každou příležitost, například při cestě na nákup často běžím alespoň cestou tam. Trasa je dlouhá průměrně 2 až 5 kilometrů, někdy i 10.

FOTO: Sportovec Pavel Vodička

Sportovec Pavel Vodička - Pavel VodičkaSportovec Pavel Vodička - Pavel VodičkaSportovec Pavel Vodička - Pavel VodičkaSportovec Pavel Vodička - Pavel VodičkaSportovec Pavel Vodička - Pavel Vodička
Další fotky
Sportovec Pavel Vodička - Pavel VodičkaSportovec Pavel Vodička - Pavel VodičkaSportovec Pavel Vodička - Pavel VodičkaSportovec Pavel Vodička - Pavel Vodička

Účastníš se často maratonů? 
Celkem často jezdím na závody. Ale specializuji se spíše na tratě od 5 km po půlmaraton. Maraton jsem běžel jednou v Praze (2015) a bylo to hrozný, neměl jsem na tak dlouhou trať cílenou přípravu. Odešly mi achillovky a kolena i kyčle. Poslední kilometry jsem musel často i jít.

Jaká je nejdelší vzdálenost, kterou jsi uběhl v kuse?
47 km cestou z Bautzenu do Varnsdorfu. Byl jsem v Německu na dobrovolnickém projektu. Musel jsem tehdy trasu dokončit po svých, protože jsem večer nestíhal již poslední autobus z Jiříkova domů.

Kladenští Rytíři vyráží do boje s novou fasádou: Na ledě se budou prohánět v růžové a s knírem

Jak regeneruješ svaly? Doporučil bys něco začínajícím běžcům, pokud je svaly bolí příliš dlouho?
Regeneruji odpočinkem, přestávkou v běhání, používám masážní emulze či roztoky. Pokud začínající běžce svaly bolí příliš, doporučil bych menší tréninkovou zátěž. Dál regenerační koupel či masáž u sportovního maséra. V případě zájmu mě mohou kontaktovat na webu. 

Používáš nějaké suplementy pro sportovce? Které?
Užívám doplňky stravy, hlavně betaglukan na podporu imunity, dál kolagen na regeneraci kloubů. Nárazově doplňuji další vitamíny. V minulosti jsem užíval i elektrrolytické nápoje od bývalého sponzora Vitalyte. Pokud by se našel nový sponzor, byl bych rád. Lze mě kontaktovat přes výše uvedený web.

Jak a čím se běžně stravuješ? Jak vypadá například tvůj celodenní jídelníček (v den běhu, v den relaxace)?
Stravuji se běžným způsobem, jím vařenou i syrovou stravu. Snažím se zařazovat více ovoce i zeleniny, mám rád cereálie a sladkosti. Často peču třeba buchtu.

V Dolních Břežanech otevřeli unikátní futuristickou sportovní halu

Jakou preferuješ obuv na běh a proč.
Používám boty Adidas, se kterými mám dobré zkušenosti. Na jejich speciální odpružené variantě Springblade jsem absolvoval dobročinný běh střední Evropou (1500 km).

Plánuješ mimo tvůj Nejdelší dobřočinný běh střední Evropou ještě další podobné akce?
Rád bych se vypravil dál směrem na východ. Cesta by pokračovala z Budapešti, kde jsem skončil, do tureckého Istanbulu. Podmínkou však je, že si zajistím příjem, ideálně prací přes internet. Momentálně mám rozjednanou pozici virtuálního asistenta, tak uvidím.

Už se ti přihodil nějaký závažnější úraz kvůli běhu?
Kvůli běhu jsem neměl závažné úrazy. Při dobročinném projektu jsem si odřel koleno a vzhledem k velké kumulované zátěží došlo k rozšíření infekce, takže jsem musel na pohotovost do brněnské nemocnice, kde mi nasadili antibiotika. Musel jsem akci přerušit, doma jsem se léčil také biolampou, díky které zánět skoro zázračně ustoupil a já mohl po 11 dnech pokračovat dál.

Run for Movember 2017: Kníratý běh pro zdraví mužů

Měřil sis někdy tepovou frekvenci při běhu? Běžně se říká, že by se mělo běhat na 60 procent, že je to pro tělo ideální.
Mám hodinky s měřičem tepu, takže vím, že mám v klidu u vytrvalců obvyklých 50-60 tepů. Na 60 % je to příjemné, já často běhám i na 40-50 %.

Spousta běžců chodí vedle běhu ještě plavat, do posilovny. Jaké další sporty děláš, pokud nějaké jsou?
Plavat ani do posilovny moc nechodím. Trénink doplňuji hlavně na kole.

Jaký máš závodní cíl pro příští rok? 
Chtěl bych se dostat na desítce opět na 36 minut, které jsem měl před loňským pádem z kola.Nepřehlédněte