• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Běžkařům v Jeseníkách začíná sezóna, některé úseky trasy jsou už upravené k bruslení na běžkách

  26.11.2023
  Doris Drienová

  Na některé běžecké trasy v Jeseníkách v neděli díky sněžení a ochlazení vyrazili první nedočkaví běžkaři. Nová zimní sezona byla zahájena například v běžeckém areálu Nová Ves u Rýmařova. Zhruba 20 centimetrů sněhu leží také na běžeckých trasách v okolí hory Praděd.

  V jesenických horských střediscích lyžařské vleky zatím spuštěny nebyly, provozovatelé pokrývají sjezdovky technickým sněhem. Někteří chtějí lyžařskou sezonu zahájit už příští víkend, vyplývá z informací na internetových stránkách lyžařských areálů.

  „V sobotu napadlo 12 až 15 centimetrů sněhu na mokrý podklad, v neděli ráno bylo až minus šest stupňů. První běžkaři z Břidličné již krouží na loukách a šlapou novou stopu,“ řekl Jan Pečinka z lyžařského oddílu SKP Olomouc, který se stará o běžeckou trasu z Novém Vsi do Dolní Moravice u Rýmařova. Skútr v neděli upravil některé části trasy, aby na nich bylo možné na běžkách i bruslit. „V lesních částech tratí je zatím sněhu málo,“ podotkl Pečinka.

  V lyžařských areálech jsou už několik dní v provozu sněžná děla, která postupně zvyšují sněhovou pokrývku na sjezdovkách. „Začátek sezony ještě nedokážeme odhadnout. Vše bude záviset na matičce přírodě. Jedna informace je ale jistá. Nezdražujeme a ceny budou stejné jako loňskou zimu,“ uvedli na sociální sítích provozovatelé areálu na Červenohorském sedle.

  Přípravy na sezonu vrcholí také v lyžařském areálu v Karlově, sezona tam bude oficiálně zahájena příští sobotu. Sněžná děla byla spuštěna i na sjezdovkách ve středisku X-Park Františkov na Jesenicku či v Hlubočkách nedaleko Olomouce. Provozovatelé lyžařských areálů se před zahájením lyžařské sezony potýkají s nedostatkem personálu. „Hledáme vlekaře, instruktora lyžování, kuchaře a výpomoc do kuchyně,“ uvedl na sociálních sítích provozovatel střediska Jonas Park v Ostružné Petr Jonáš.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte