Bitva o nádraží, která rozhodla válku. Co se tenkrát stalo?

Do vzniku Československa zbývalo pět měsíců. To ale historie ještě neví. Kola první světové války se stále točila na plné obrátky. Mocnosti kopaly kolem sebe a hledaly východisko. Rusko už bylo ze hry. Vyčerpané a zbídačelé. Bolševická revoluce potřebovala mír, aby se opevnila ve svých pozicích. Za každou cenu. Separátní mír vyhovoval hlavně Německu a Rakousko – Uhersku. Naděje na získání statisíců válečných zajatců stále žila. Jejich přesun z nekonečných ruských stepí, a opětovné zapojení na západní frontě, by ještě mohlo odvrátit katastrofu.

Pak se však cosi stalo. Něco, s čím nikdo nepočítal. Vlaky uvízly na ruských železnicích. Přesněji, na té rozhodující železnici, po které by se mohli zajatci vrátit ke svým generálům. Někdo rozhodl jinak. Uniformy ve vojenském muzeu k nám promlouvají. Přes sto let staré uniformy a příběhy vojáků, které se již poslouchají jako pohádka. Výzbroj směšná, v porovnání se zbraněmi dnešních supermanů. Jejich nositelé již odešli. Něco však tady po nich zůstalo. Patos, který není směšný a který nikdy nevyprchá. Touha po svobodě se porazit nedá a československé legie jsou důkazem. Samolibost a nadutost nepřátel, oplývajících počtem a výzbrojí, se velice rychle měnila v děs a paniku. Oprávněně.

Československé legie dorazily pozdě, před 102 lety bolševici zavraždili cara

Malá, železniční stanice Lipjagy, asi dvacet kilometrů jihozápadně od Samary. Na levém břehu Volhy, mezi močály a meandry, této největší evropské řeky. Historie si někdy zažertuje. Zopakuje si to, co se jí už jednou povedlo a přineslo jí to radost. Třicet mrtvých na straně legionářů, to byla daň za snahu probít se k dalším jednotkám, a k magistrále, která je měla dopravit do Vladivostoku a pak domů. Separátní mír? Ukolébat, uklidnit, potom zákeřně přepadnout a pobít. Plán bolševikům nevyšel. Zkrátka narazili. U tohoto nádraží do sytosti okusili vlastní krvavou medicínu. Jejich ztráty dosáhly padesátinásobku těch legionářských. Půldruhé tisícovky mrtvých, dva tisíce zraněných, tři stovky utopených v močálech okolo Volhy. Vypadá to jako zázrak. Jako tehdy u Sudoměře, když se železní páni plácali v bahně na dně vypuštěného rybníka.

Víte, jak to vypadalo ve vlaku našich legionářů v Rusku? Žádné velké pohodlí to nebylo

Němečtí generálové na posily čekali marně. Díky několika tisícovkám vojáků, kterými z hloubi duše pohrdali. Kterých se báli. Čtvrtého června 1918. Bolševický velitel Kadomcev se toho rána probudil ve velmi dobré náladě. Vůbec nepochyboval o výsledku bitvy. Čechoslováci budou pobiti. To bylo jeho první hlášení nadřízeným. O několik hodin později už takovým optimismem nehýřil. Proboha, soudruzi, přijďte nám na pomoc. Pomoc ze Samary nepřišla. Legionářské uniformy ve vojenském muzeu dnes už nikoho neděsí. Jsou cítit naftalínem a nostalgií. Dveře ke vzniku samostatného Československa se otevřely u malého nádraží Lipjagy, tři tisíce kilometrů od Prahy.

Zdroj: Wikipedie

Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
22.7.2021
Režisér F. A. Brabce představil svůj nový film s názvem Gump – pes, který naučil...
22.7.2021
Desetiletý Thomas Waller se rozhodl pro dobrou věc. Aby pomohl nemocným dětem, které kvůli rakovině...
Reklama