Zemědělci na severu Čech řeší problém s přemnoženými hraboši. Velké množství nor je na polích na Chomutovsku a Lounsku. Informovala o tom předsedkyně krajské agrární komory Hana Dufková. Hubit je speciálními přípravky nemohou tam, kde se vyskytuje sýček obecný nebo sova pálená. Mluvčí krajského úřadu Magdalena Fraňková uvedla, že v celé České republice hnízdí pouze kolem sto párů sýčků, z toho třetina žije v Ústeckém kraji.
Situace je podle Dufkové na některých místech horší než v předchozích letech. „Při velkém množství hrabošů na polích nic nevyroste,“ uvedla Dufková. Hrabošům přála teplá zima a současné teplé počasí je vylákalo ven z nor a lokálně likvidují ozimé porosty. K jejich hubení slouží tzv. rodenticidy, zemědělci je ale nesmí aplikovat plošně, musí je klást do nor.
Krajský úřad na webu upozornil, že vzhledem k riziku sekundární otravy v oblasti výskytu sýčků obecných a sov pálených není možné aplikovat rodenticid, a to ani do nor. Sýček obecný i sova pálená jsou chráněni zákonem. Zemědělci, kteří hospodaří v oblasti výskytu sov, mají nárok na náhradu škod způsobených hrabošem.
Zemědělci instalují na pole bidýlka pro dravce, kteří loví hraboše. Dravců však podle předsedkyně agrární komory není tolik, aby to v likvidaci hrabošů významněji pomohlo.
Přemnožení hraboše polního způsobilo velké ztráty zemědělcům na severu Čech naposledy v roce 2020.
Zdroj: ČTK