Botanická zahrada vystavuje nejmenší leknín na světě

1.12.2022
Simona Knotková

V Botanické zahradě Praha mohou návštěvníci nově vidět nejmenší leknín na světě. Expozici tropických deštných lesů ve skleníku Fata Morgana, kde je leknín trpasličí umístěn, lze navštívit každé úterý až neděli. Ve volné přírodě tato vodní rostlina již neexistuje.

Leknín trpasličí, vodní rostlina měřící do 15 centimetrů, rostl dříve na jediném místě na světě, a to v termálním prameni ve Rwandě. V roce 2008 ovšem z volné přírody zcela vymizel. Jedním z míst, kde ho lze nyní spatřit, je právě Botanická zahrada Praha, uvedla tisková mluvčí Botanické zahrady Praha Michaela Bičíková.

„Důležitou úlohou botanických zahrad je činnost v oblasti ochrany genofondu rostlin. Jde jak o zachování rostlin, které jsou vzácné a ohrožené, tak rovněž o udržení genofondu takových druhů, které se v přírodě již vůbec nevyskytují,“ uvedl náměstek odborného oddělení botanické zahrady Vlastimil Rybka. Příkladem je podle něj i leknín trpasličí. „U nás v botanické zahradě jej pěstujeme již od října 2018. V pěstebním zázemí nám i pravidelně kvetl. Exempláře, které máme k dispozici, jsme se nyní rozhodli ukázat i návštěvníkům,“ řekl.

S pěstováním leknínu trpasličího se podle něj začalo již dříve v Německu a Velké Británii. Od nalezení totiž byla tato rostlina považována za ohroženou vyhynutím, dodal.

List leknínu trpasličího může měřit jeden až dva centimetry. Rostlina má drobné bílo-žluté květy, které se rozevírají ráno a zavírají se odpoledne. Rozkvést může kdykoliv v roce. V botanické zahradě v Troji může rozkvést ještě v prosinci.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte