Boží Dar uzavřel příjezdovou cestu na vrchol Klínovce. Výjimku dostane jen někdo

1.3.2021
Jan Weinfurter

Společnost První Krušnohorská, která zajišťuje údržbu více než 200 kilometrů lyžařských běžeckých tras v západním Krušnohoří, ode dneška neupravuje běžecké stopy.

Majitel silnice na vrchol Klínovce, Boží Dar, nechal jedinou příjezdovou cestu kvůli omezení pohybu ode dneška na tři týdny uzavřít. Na území Klínovce se rozprostírají katastry několika měst. Zatímco příjezdovou cestu vlastní Boží Dar, vrchol patří městu Jáchymov. Na Klínovec zasahuje také Loučná pod Klínovcem, která už patří pod Ústecký kraj. Cesta na vrchol je nyní uzavřena závorou, vjet smí pouze řidiči s povolením. Stejné opatřením přijalo město rovněž na loni jaře při první vlně epidemie.

I přes omezení dnes na vrchol Klínovce vyrazilo několik desítek aut. „Ráno jsme zaznamenali poměrně hodně aut, která i přesto, že jsme to avizovali, se snažila na vrchol dostat. Byly to vybavení snowboardisté i lyžaři. Od rána tam byla hlídka policie, která auta kontrolovala, zapisovala si údaje a odkláněla je zpět,“ řekl starosta Božího Daru Jan Horník (STAN).

Odbila půlnoc a policie už hlídala okresy. Pomáhá i armáda

Někteří lidé i přes uzavřený klínovecký skiareál na sjezdovkách dosud lyžovali. Na vrchol se dostali automobily, které je vyvezly opakovaně nahoru a dole je zase vyzvedly. „Někteří lidé si tu z toho udělali byznys, s větším autem naložili pod Klínovcem až sedm lidí a vyvezli je nahoru za nějaký obnos,“ uvedl Horník. Tomu chce město nyní zabránit.

Lyžařské trasy v Krušných horách mohou dál využívat obyvatelé obcí v rámci svého katastru. „Většina doposud udržovaných tras je zatím v dobrém stavu, nicméně vzhledem k vyšším teplotám narůstá počet míst a úseků, kde se podmínky zhoršují,“ uvedla společnost na Facebooku.

Zatímco obyvatelé Božího Daru mohou využívat tratě na rozloze téměř 40 kilometrů čtverečních, lidé z dalšího horského města, Horní Blatná, mají na základě nových vládních opatření k dispozici jen necelých šest kilometrů čtverečních.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci vláda ode dneška zpřísnila opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Kromě zákazu pohybu lidí mezi okresy, vyjma cest do zaměstnání, k lékaři nebo třeba na úřad, nařízení také ukládá lidem trávit volný čas včetně například procházek do přírody v místě bydliště.Nepřehlédněte