• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Brutální vrah dcery spisovatele Ondřeje Neffa půjde letos na svobodu

  12.3.2021
  Ivan Břešťák

  Populárního spisovatele Ondřeje Neffa (75) potkala ta nejděsivější tragédie, kterou může rodič zažít. Jeho milovanou dceru z prvního manželství Irenu (nar. 1979), která měla elán a smělé životní plány, brutálně zavraždil dne 23. února 2008 její manžel Robert Novák (59). Bylo jí pouhých 27 let. Letos by měl jít její vrah na svobodu. Nezahojené rány opět ožívají.

  V těchto dnech Náš REGION kontaktoval Ondřeje Neffa. Ten se nejprve omluvil, že nemá čas, poté odpověděl na naši sms, že se k případu už nebude vracet. „Nezlobte se, ale nemám zájem to rozmazávat. Omlouvám se. Neff,“ uvedl doslova. K tomu upřímně není co dodat. 

  Týral těhotnou manželku

  Manželství Ireny Neffové a Roberta Nováka bylo zpočátku téměř idylické. Měli běžné starosti jako každý jiný. Narodila se jim dcera Dominika a plánovali další dítě. Alespoň tak to vypadalo při pohledu zvenčí. Později ale vyšlo najevo, že ji její manžel šikanoval a choval se k ní hrubě, což už bylo hluboko za hranicí domácího násilí. Podle žaloby a verdiktu soudu ji měl dokonce mlátit squashovou pálkou. A to i v době, kdy byla Irena v pokročilém stádiu těhotenství. Irena si však chování manžela nenechala líbit. Nejprve se svěřila své dobré kamarádce, potom se začala bránit. 

  Násilí a teror na ženě

  Uplynulo pár let. Irena a Robert podle všeho začali prožívat hlubokou manželskou krizi. Většina střetů končila „drsnými“ hádkami. Jednoho dne Irena svému muži oznámila, že se chce rozvést. To byl pro Roberta šok, rozvod hystericky odmítal a málem zdemoloval celý byt. Před senátem Městského soudu Praha v roce 2008 vypovídala také psycholožka, kterou Irena před smrtí pravidelně navštěvovala.  Podle její výpovědi byl rozchod nevyhnutelný, protože Irena byla obětí domácího násilí a psychického teroru. Rozvést se už nestihla. Agresivní muž rozhodl o jejím tragickém osudu a dne 23. února 2008 svoji manželku zavraždil. Kolem krku jí omotal kabel od videa. Ireně bylo pouhých 27 let. 

  Jak se rodí kanibal. Příběh nejbrutálnějšího českého sériového vraha

  Vrah předstíral zmizení manželky

  Ihned po vraždě se Robert Neff Novák rozhodl, že za sebou zamete stopy. Někdy v noci v Rudné u Prahy vykopal hlubokou jámu, kam tělo Ireny ukryl. Hned druhý den se po manželce začal „shánět“. Ptal se příbuzných a známých, jestli ji někde nespatřili. Tvrdil, že utekla. Dokonce vyrobil transparent, na kterém bylo doslova uvedeno: „Prosím o pomoc při hledání mé ženy Ireny Neffové. Z domova odešla ráno v neděli 24. února 2008 a od té doby ji společně s osmnáctiměsíční dcerou Dominikou postrádáme,“ stálo tehdy na plakátech, které Irenin manžel Robert Novák (51) vylepoval v okolí bydliště na pražském Smíchově, snažil se tím přesvědčit veřejnost i policii, že s jejím zmizením nemá nic společného. Skoro měsíc pak společně s Ireniným bratrem a otcem ženu „hledal“. Případem se ihned začala zabývat kriminální policie. Po dvou týdnech pátrání a výslechů se Robert Novák k činu přiznal. Našel se krumpáč, kterým vykopal jámu. 

  Novákovo dobré chování?

  Ještě v roce 2008 se celá věc dostala k soudu, předsedou senátu byl známý soudce Městského soudu Praha Petr Braun. Po sérii dokazování a protiargumentům obhajoby Novák nakonec uvedl: „Nadávala mi, ponižovala mě tím, jestli se jmenuji Neff, nebo Novák, věděla, jak nejlépe zaútočit na má citlivá místa.“ Soudce Braun jej pod tíhou důkazů poslal za mříže na třináct let. Odsouzený vrah se pokusil o předčasné propuštění z vězení, to je možné při dobrém chování po polovině trestu, ale v případě vraždy až po 2/3 odpykaného trestu. Neuspěl. 

  V tomto roce by měl Novák opustit zdi věznice. Rodiče zavražděné a příbuzní mají už v těchto dnech strach o to, že Novák bude chtít vidět svoji dceru (13). Během jednání však došlo k rozhodnutí, že v rodném listě Dominiky byl Novák vymazán jako otec. Holčička byla svěřena do péče Davida (50), bratra zavražděné Ireny.

  Fantom pražských penzistek Hrnčiřík popravě neunikl. Prozradila ho rukavice

  A spravedlnost pro všechny

  Komu se zdá, že trest pro vraha Nováka byl velmi nízký, ten má podle všeho pravdu. Pokud se totiž podíváme na tresty odnětí svobody jiných pachatelů trestné činnosti, jsou pochyby na místě. Ukazuje se, že pachatelé méně závažných zločinů „sedí“ déle. Přísnější tresty než Novák „vyfasovali“ u českých soudů i pachatelé, kteří nikoho nezabili. Za vláčení mladíka za autem v roce 2010 šli Jakub Mikula a Petr Dudiš do vězení na 19 a 17,5 let. 

  „Přísný trest 15,5 roku vězení dostal nedávno i řidič Martin Novák (38), který natlačil v Brně na svodidla dodávku se šesti lidmi. Nikdo při tom nezemřel, dva lidé byli zraněni,” sdělil Našemu REGIONU známý pražský advokát Libor Petříček.

  Proč rozhodují soudci tak rozdílně? Rozhodnutí, na jak dlouho půjde pachatel za mříže, je u českých soudů především na soudci. Rozsudek jednoho soudu u nás není závazný pro soudce jiných soudů. „Laické veřejnosti se pak může zdát, že ty tresty nejsou srovnatelné,“ vysvětlil již dříve renomovaný právník Jan Černý.

  „Nebudu čekat před věznicí s kudlou, abych ho zapíchl. Ale nikdo po mně nemůže chtít, abych mu odpustil,“ nechal se slyšet před třemi lety Ondřej Neff, který doufá, že Roberta už nikdy v životě neuvidí.  Nepřehlédněte