Buď kámoš, postav se šikaně. Kovy nabádá „mlčící většinu“, aby promluvila!

Buď kámoš, postav se šikaně. Pod tímto sloganem se v České republice rozjela osvětová kampaň dětského televizního kanálu Cartoon Network a Linky bezpečí. Ambasadorem kampaně je youtuber Karel Kovář alias Kovy, který natočil autorské video k tématu šikany a kyberšikany.

Kampaň cílí na „mlčící většinu“, která šikaně přihlíží. Kovy uvedl, že když chodil do školy, býval součástí takové většiny, neměl podle svých slov odvahu se šikaně postavit a byl rád, že necílí na něj. Vyzval děti, aby se podle toho neřídily, to, že zavolají na Linku bezpečí nebo to řeknou rodičům či učitelům, není žalování, nýbrž pomoc spolužákovi, kterému někdo ubližuje. „Aby si i ti, kteří nejsou přímými účastníky šikany, uvědomili, že mají zodpovědnost, jsou součástí problémů a mají šanci pomoci,“ řekl. A také aby věděli, že spolužákovi lze pomoci jinak, než se s tím, kdo šikanuje, porvat o přestávce.

FOTO: Kovy a kampaň proti šikaně

Kovy a kampaň proti šikaně - Kovy_CN Buddy_Buď kámoš, postav se šikaně_1Kovy a kampaň proti šikaně - Kovy_CN Buddy_Buď kámoš, postav se šikaně_2Kovy a kampaň proti šikaně - Kovy_CN Buddy_Buď kámoš, postav se šikaně_3Kovy a kampaň proti šikaně - Kovy_CN Buddy_Buď kámoš, postav se šikaně_4

Kampaň je celosvětová, v zahraničí pod heslem „Be a Buddy, not a Bully“. Jak uvedla Malgosia Chapman ze společnosti Turner Germany & CEE, pod kterou dětský televizní kanál patří, kampaň má ukázat nejen dětem, že se mohou šikaně postavit jak svým postojem, tak i zapojením důvěryhodného dospělého. Některé děti tak již činí. Vedoucí Linky bezpečí Kateřina Lišková uvedla, že pět až šest kontaktů od dětí z denních asi 430 se týká právě šikany, volají i spolužáci šikanovaných, kteří se radí, jak kamarádům pomoci.

Rozšířená kyberšikana

Pro děti, které jsou šikanované, je podle ní mnohdy těžké si připustit, že jsou oběti, občas mají tendenci činy pachatelů bagatelizovat. Podle slov vedoucí Rodičovské linky Kateřiny Schmidové mají děti někdy tendenci se mámě či tátovi svěřit, ale prosí je, aby to nikde neříkali, že by to mohlo být ještě horší. „My jim naopak říkáme, že do toho vstoupit musí,“ uvedla Schmidová. Děti pomoc dospělých potřebují. Ve školách se šikanu daří odkrývat lépe než kupříkladu v zájmových kroužcích či v družině.

Šikana, kyberšikana, kybergrooming. Strážník diskutoval s dětmi v Odoleně Vodě!

Problémem je také kyberšikana. „Kybernetická šikana je fenoménem, který masivně zasahuje populaci dětí a má na dětskou oběť prokazatelný dopad. Zahrnuje celé spektrum projevů různé intenzity – od běžných verbálních útoků až po útoky destruktivní, například intenzivní vydírání a vyhrožování dítěti,“ uvedl vedoucí projektu E-Bezpečí Kamil Kopecký z Univerzity Palackého v Olomouci. S vážnou formou kyberšikany se podle jeho slov setkalo asi deset procent dětí, obecně s nějakým typem kyberšikany dokonce kolem 40 procent dětí, což je číslo velmi alarmující.

Včera, 15:35
Je to svět, který by si právem zasloužil samostatný obor studia. Astronomie, geologie, chemie, biologie....
Včera, 13:41
Pomeranče jsou jedny z nejoblíbenějších citrusových plodů. Obsahují spoustu zdraví prospěšných látek. Jejich pravidelná konzumace...
Včera, 13:30
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Sčítání lidu 2021
Včera, 13:30
Po deseti letech bude probíhat další sčítání, které organizuje, Český statistický úřad a uskuteční se...
Včera, 12:18
Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. V novele zákona...
Včera, 11:48
Namibská poušť tvoří velkou část pobřeží jihozápadní Afriky. Slovo „Namib“ pochází z námštiny, místního jazyka,...
Včera, 10:46
Celorepubliková síť elektro prodejen Electro World se v ČR rozroste o 21 prodejen K+B Expert....
Včera, 10:20
Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Firma Pietro Filipi...
Včera, 06:00
Ačkoliv se to tak nemusí zdát, Erik Pardus alias strážmistr Zahálka z Četnických humoresek byl...
19.1.2021
Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří ke konci února přejdou pod státní podnik Diamo, už absolvovali...
19.1.2021
Na konci letošního ledna skončí platnost dálničních známek na rok 2020 a s nimi skončí...
Reklama