Buď kámoš, postav se šikaně. Kovy nabádá „mlčící většinu“, aby promluvila!

Buď kámoš, postav se šikaně. Pod tímto sloganem se v České republice rozjela osvětová kampaň dětského televizního kanálu Cartoon Network a Linky bezpečí. Ambasadorem kampaně je youtuber Karel Kovář alias Kovy, který natočil autorské video k tématu šikany a kyberšikany.

Kampaň cílí na „mlčící většinu“, která šikaně přihlíží. Kovy uvedl, že když chodil do školy, býval součástí takové většiny, neměl podle svých slov odvahu se šikaně postavit a byl rád, že necílí na něj. Vyzval děti, aby se podle toho neřídily, to, že zavolají na Linku bezpečí nebo to řeknou rodičům či učitelům, není žalování, nýbrž pomoc spolužákovi, kterému někdo ubližuje. „Aby si i ti, kteří nejsou přímými účastníky šikany, uvědomili, že mají zodpovědnost, jsou součástí problémů a mají šanci pomoci,“ řekl. A také aby věděli, že spolužákovi lze pomoci jinak, než se s tím, kdo šikanuje, porvat o přestávce.

FOTO: Kovy a kampaň proti šikaně

Kovy a kampaň proti šikaně - Kovy_CN Buddy_Buď kámoš, postav se šikaně_1Kovy a kampaň proti šikaně - Kovy_CN Buddy_Buď kámoš, postav se šikaně_2Kovy a kampaň proti šikaně - Kovy_CN Buddy_Buď kámoš, postav se šikaně_3Kovy a kampaň proti šikaně - Kovy_CN Buddy_Buď kámoš, postav se šikaně_4

Kampaň je celosvětová, v zahraničí pod heslem „Be a Buddy, not a Bully“. Jak uvedla Malgosia Chapman ze společnosti Turner Germany & CEE, pod kterou dětský televizní kanál patří, kampaň má ukázat nejen dětem, že se mohou šikaně postavit jak svým postojem, tak i zapojením důvěryhodného dospělého. Některé děti tak již činí. Vedoucí Linky bezpečí Kateřina Lišková uvedla, že pět až šest kontaktů od dětí z denních asi 430 se týká právě šikany, volají i spolužáci šikanovaných, kteří se radí, jak kamarádům pomoci.

Rozšířená kyberšikana

Pro děti, které jsou šikanované, je podle ní mnohdy těžké si připustit, že jsou oběti, občas mají tendenci činy pachatelů bagatelizovat. Podle slov vedoucí Rodičovské linky Kateřiny Schmidové mají děti někdy tendenci se mámě či tátovi svěřit, ale prosí je, aby to nikde neříkali, že by to mohlo být ještě horší. „My jim naopak říkáme, že do toho vstoupit musí,“ uvedla Schmidová. Děti pomoc dospělých potřebují. Ve školách se šikanu daří odkrývat lépe než kupříkladu v zájmových kroužcích či v družině.

Šikana, kyberšikana, kybergrooming. Strážník diskutoval s dětmi v Odoleně Vodě!

Problémem je také kyberšikana. „Kybernetická šikana je fenoménem, který masivně zasahuje populaci dětí a má na dětskou oběť prokazatelný dopad. Zahrnuje celé spektrum projevů různé intenzity – od běžných verbálních útoků až po útoky destruktivní, například intenzivní vydírání a vyhrožování dítěti,“ uvedl vedoucí projektu E-Bezpečí Kamil Kopecký z Univerzity Palackého v Olomouci. S vážnou formou kyberšikany se podle jeho slov setkalo asi deset procent dětí, obecně s nějakým typem kyberšikany dokonce kolem 40 procent dětí, což je číslo velmi alarmující.

Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama