• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Bude místo mokřadu parkoviště? Část lidí v Lysé nad Labem se toho obává

  27.5.2020
  Redakce

  V Lysé nad Labem na Nymbursku se část obyvatel obává o osud mokřadních pozemků, které město za symbolickou korunu převedlo na kraj. Hejtmanství na nich chce vybudovat středisko Svět záchranářů, v němž se budou školáci i dospělí připravovat na krizové situace. Podle opoziční zastupitelky Martiny Tužinské Synkové (Cesta města) kvůli tomu hrozí biologicky i vodohospodářsky cennému území likvidace. Hejtmančin náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD) to odmítl. Řekl, že jsou takové úvahy předčasné.

  „Považujeme za absurdní situaci, kdy ministři životního prostředí i zemědělství za ANO a ČSSD bijí na poplach v boji se suchem a zároveň na lokální úrovni stejné strany prosazují likvidaci mokřadu a zástavbu zemědělské půdy,“ uvedla Tužinská Synková. Jakkoli může být Svět záchranářů zajímavou místní atrakcí, domnívá se, že je pro tento projekt potřeba najít jiné umístění.

  Mokřad, pro který se pomalu vžívá název Žabák, se nachází na východním okraji města. Pozemek má výměru 88 000 metrů čtverečních, součástí nového areálu má být velkokapacitní parkoviště pro návštěvníky.

  Petera odmítl, že projekt bude znamenat likvidaci ekologicky cenného území. „Je to úplně na začátku, samozřejmě to bude muset projít všemi zákonnými normami. Je to velký areál, bude tam muset být i EIA,“ podotkl. Projekt by podle něj měl přítomnost mokřadu zohlednit. Zároveň nevyloučil možnost, že se areál přemístí jinam. Kraj plánuje stavbu dvou středisek, další má vzniknout v Zaječově na Berounsku.

  Cyklisté v Praze. Nejvytíženější byla cyklostezka Modřanech

  Mokřad v Lysé nad Labem má podle Radka Lučana z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy velký význam zejména pro ptáky. Vyskytují se v něm čtyři druhy obojživelníků, dva druhy plazů, 79 druhů ptáků a osm druhů savců. Z toho 15 druhů patří podle Lučana do kategorie ohrožených, 22 do kategorie silně ohrožených a čtyři druhy do kategorie kriticky ohrožených. Mokřad je stanovištěm například pro jeřába popelavého, dudka chocholatého nebo bekasiny otavní.

  vera/čtk  Nepřehlédněte