• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Byt jako vězení. Někteří obyvatelé Mojžíře se nemohou přestěhovat

  9.4.2024
  Simona Knotková

  Město Ústí nad Labem opět kontrolovalo sídliště ve čtvrti Mojžír. Byty v panelových domech často vlastní obchodníci s chudobou.

  Město se zaměřuje na kontrolu hygieny, konkrétně výskyt švábů a štěnic. Stavební úřad bude vyzývat k nápravě některých stavebních nedostatků. Na místě byli také zástupci sociálního odboru, hasiči a městská policie. Náměstek primátora Michal Mohr (SPD) v úterý řekl, že někteří starousedlíci jsou na sídlišti jako ve vězení. Byty mohou prodat pouze pod cenou a na nový byt jim peníze nevystačí. Podle něj pomůže cenová mapa.

  Cenové mapy by měly stanovit obvyklou výši nájemného v každé obci a městě, ale i v lokalitách menšího rozsahu. Opatření by mělo omezit takzvaný obchod s chudobou, na kterém vydělávají pronajímatelé bytů a ubytoven.

  „Ve chvíli, kdy stát udělá změnu cenové mapy, v té chvíli to přestane pro obchodníky s chudobou být lukrativní,“ uvedl Mohr. Spekulantům pak podle něj nezbyde nic jiného, než byty prodat. Uvedl, že o odkupu bude v té chvíli uvažovat i město, které by tak mohlo přímo ovlivnit skladbu obyvatel. Mojžíř je tzv. vyloučenou lokalitou. Vyloučenou lokalitou může být jak celá čtvrť, tak třeba i jen jedna ulice či dům, kde se koncentrují sociální problémy. Ve vyloučené lokalitě mnohdy žije skupina obyvatel s omezeným přístupem ke vzdělání či zaměstnání. Navíc bývají tito lidé často zatíženi exekucemi.

  Náměstek řekl, že samosprávě nezbývá v současnosti nic jiného, než dělat pravidelné kontroly. Při té poslední odhalili hygienici výskyt švábů i štěnic, sociální odbor zaznamenal záškoláctví. Situace se nicméně od poslední vizity zlepšila, uvedl náměstek. Podle něj však stále není tak dobrá, aby mohla radnice pravidelné kontroly ukončit.

  Někteří obyvatelé, starousedlíci, řekli, že se nemohou přestěhovat. Pokud by chtěli prodat byt, který v Mojžíři vlastní, dostali by za něj zlomek ceny a nemohli by si dovolit koupi bytu v jiné části města. Mohr uvedl, že někteří lidé jsou na sídlišti uvězněni. Opět podle něj pomůže až zavedení cenové mapy. V tu chvíli budou starousedlíci moct byty prodat za běžné ceny nebo už ani nebudou mít důvod se stěhovat jinam, řekl.

  Kontroly bude město opakovat. Podle náměstka do té doby, než se změní skladba obyvatel. Dodal, že další kontrolu má samospráva naplánovanou za několik měsíců.

  Kvůli problémům s některými obyvateli sídliště v MHD odmítli minulý rok řidiči do lokality jezdit. Dopravní podnik proto linku číslo 57, která sídliště obsluhuje, zkrátil a nasadil do ní asistenty dopravy a strážníky. Řidiči se potýkali s urážkami od cestujících, a to i od dětí. Cestující v některých případech křičeli nebo dělali nepořádek. Opatření se podle podniku osvědčilo.

  Zdroj: ČTK



  Nepřehlédněte