• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Bývalý protikorupční policista byl u soudu potrestán peněžitým trestem za podvod

  31.3.2023
  Doris Drienová

  Bývalému protikorupčnímu policistovi Jindřichu Látovi obžalovanému z podvodu uložil Okresní soud pro Prahu – západ peněžitý trest 1,5 milionu korun. Peněžité tresty uložil i dalším dvěma obžalovaným, posledního stíhaného Ladislava Tesaříka potrestal dvouletou podmínkou s odkladem na 2,5 roku. Informaci o trestech na dotaz poskytl mluvčí soudu Dominik Duchoň. Obžalovaní vinu odmítají. Verdikt není pravomocný.

  Okresní soud původně Láta obžaloby zprostil, zbylé obžalované potrestal peněžitými tresty. Rozsudek ale zrušil odvolací Krajský soud v Praze. Nové rozhodnutí vynesl prvostupňový soud na počátku března.

  Obžaloba tvrdí, že Lát svému známému Tesaříkovi sliboval, že mu za peníze poskytne ochranu v případě, kdyby byl trestně stíhán, nebo že do kauz přímo zasáhne. Celkem za to od Tesaříka podle spisu převzal 520.000 korun. Podle obžaloby ale Lát muže uvedl v omyl a žádnou činnost pro něj nevykonával, proto je obžalován z podvodu.

  Zbylá část obžaloby se kromě zmíněných mužů týká ještě Martina Schuberta a Radomíra Pruse. Podnikatel Prus podle státního zástupce kontaktoval Schuberta v souvislosti se svým stíháním z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU. Schubert mu podle obžaloby slíbil, že zajistí intervenci, a kontaktoval Tesaříka, kterého znal z minulosti.

  Žalobce tvrdí, že Schubert od Prusova bratra převzal třímilionový úplatek, který předal Tesaříkovi. Ten pak Láta požádal, aby využil svých kontaktů a řízení ovlivnil. Podle Duchoně byli obžalovaní odsouzeni ve smyslu podané obžaloby s menšími skutkovými úpravami.

  Schuberta, Pruse a Tesaříka soud potrestal za podplacení úřední osoby. Prus by měl podle rozhodnutí zaplatil dva miliony korun, Schubert pak zhruba 1,1 milionu korun.

  Lát tvrzení obžaloby odmítá. Jeho obhájce u soudu už v minulosti uvedl, že bývalý policista Tesaříkovi, který byl jeho informátorem, půjčil peníze, které mu muž v hotovosti splácel. Vinu svých klientů odmítli i ostatní obhájci. Lát byl původně obviněn kvůli více skutkům, u většiny z nich však bylo stíhání zastaveno.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte