• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Část podnikatelů v Českém Švýcarsku chce nahradit ušlý zisk po požáru v celkové výši asi 15 milionů

  5.2.2023
  Doris Drienová

  Někteří podnikatelé z Českého Švýcarska, kde v létě vypukl rozsáhlý požár, se obrátili na krajský úřad s žádostí o kompenzaci v souhrnné výši zhruba 15 milionů korun. Ústecký kraj poskytl spolu s ministerstvem pro místní rozvoj podnikatelům deset milionů korun formou voucherů, což však podle majitelů rekreačních zařízení či restaurací na pokrytí ztrát nestačí, řekl David Bíróczi, resort manager společnosti Symbiola, která v Českém Švýcarsku provozuje několik ubytovacích zařízení. Mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková řekla, že kraj žádost obdržel a obrátil se na ministerstvo vnitra.

  „Podali jsme výzvu na krajský úřad, kde jsme vyčíslili ušlé tržby. Připojilo se k nám dalších asi 15 podnikatelů ve Hřensku, Vysoké Lípě a na Mezné,“ uvedl Bíróczi. Podnikatelé čekají na vyjádření úřadu, pokud by jejich výzvu k pokrytí ztrát zamítl, chtějí se soudit. „Máme právní rozbory na to, že nás stát omezil v podnikání, kdy byla celá oblast evakuována a žádné náhrady jsme nedostali,“ řekl Bíróczi a podotkl, že v případě společnosti Symbiola jde o necelých deset milionů korun ušlého zisku bez daně. Vouchery společnost využila, v hotelu Zámeček v Rynarticích šlo o 150.000 korun a v hotelu U Fořta v osadě Mezní Louka o 90.000 korun.

  Fraňková k žádosti podnikatelů uvedla, že pokud ministerstvo vnitra potvrdí jejich požadavek, musí každý z nich ve správním řízení doložit, že vyčíslená částka je reálná. „Kraj by poté měl povinnost to zaplatit a samozřejmě by to poté nějakým způsobem požadoval po státu,“ dodala Fraňková.

  Společnost musí podle Bírócziho na celý únor zavřít hotel U Fořta. Je to vůbec poprvé, kdy musela firma k takovému kroku přistoupit. „Je to kvůli nízké obsazenosti. Abychom ušetřili za energie, tak jsme se rozhodli zavřít,“ uvedl Bíróczi. Zaměstnanci podle něj zůstali doma a pobírají 60 procent platu. Hotel v osadě Mezná je v rekonstrukci, takže ani tam se rekreanti nějakou dobu nedostanou. Hotel Zámeček otevřený sice je a jeho webové stránky lákají turisty na oblast nedotčenou požárem, obsazený je však o tomto víkendu pouze z 30 procent, v týdnu bude zaplněno asi deset procent kapacity.

  „V zimě bývá obsazenost výrazně nižší, ale myslím si, že letos je ještě nižší než v roce 2019,“ řekl resort manažer. Připomněl, že roky 2020 a 2021 ubytovatelům kvůli restriktivním opatřením proti covidu také nepřály. „Ale zase co máme apartmány v Děčíně, tak tam obsazenost tak špatná není, ubytovávají se tam v týdnu různé firmy, které třeba opravují nemocnici,“ řekl Bíróczi. Věří, že se turisté vrátí v sezoně, kdy je tradičně v Českém Švýcarsku nápor nejvyšší.

  Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko odhaduje propad tržeb v Českém Švýcarsku v souvislosti s požárem na 600 milionů korun. Letos očekává pokles návštěvnosti až o 40 procent. Zavřené totiž zůstanou ohněm poškozená Edmundova soutěska a Gabrielina stezka k Pravčické bráně.

  Hořet začalo v národním parku loni 24. července. Požár se rozšířil na 1060 hektarů a na jeho uhašení se podílelo 6000 hasičů. Policie požár vyšetřuje jako obecné ohrožení. Obyvatelé několika obcí se museli evakuovat, v osadě Mezná shořely tři domy.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte