• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Cenné dříví za miliony korun v aukci prodávají Arcibiskupské lesy a statky

  29.3.2023
  Doris Drienová

  Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL) prodávají v aukci v Chropyni na Kroměřížsku cenné dříví za miliony korun. Poslední možnost přihodit své nabídky mají zájemci ve středu, vyhodnocení se uskuteční ve čtvrtek. V nabídce je 15 druhů dřevin. Převahu v ní mají duby, o které je s ohledem na jejich mohutnost i široké možnosti využití rovněž největší zájem, sdělila mluvčí ALSOL Dagmar Obšilová. Na aukci upozornila Česká televize.

  Podnik aukci pořádá popáté, letos podruhé. Tentokrát podle mluvčí nabízí 1956 cenných výřezů o objemu více než 2290 metrů krychlových. „Cenové rozpětí je pochopitelně velmi rozmanité v závislosti na druhu a kvalitě dřeviny, nicméně pohybuje se řádově od tisíců do desetitisíců korun za metr krychlový dříví,“ řekla Obšilová.

  Aukce se koná formou obálkové metody. Zájemci mají k dispozici katalog nabízených výřezů s přesným popisem jejich parametrů. Po dobu devíti dnů podnik zpřístupnil plochu s uloženými výřezy, kde si je lidé mohou detailně prohlédnout, případně přeměřit. „Do katalogu následně zapíšou navrhovanou cenu za daný kus a katalog buď odevzdají fyzicky do schránky či zašlou e-mailem,“ uvedla mluvčí.

  Zájemci, kteří si nepotřebují dříví prohlédnout osobně, mohou využít on-line katalogy s fotografiemi. „Dnešní den je pomyslným vyvrcholením aukce, kdy mají zájemci poslední možnost přihodit své nabídky, které v průběhu zítřejšího dne (čtvrtka) budeme vyhodnocovat. Naším cílem je vyprodat veškeré dříví, které je v nabídce,“ řekla Obšilová.

  Mezi zákazníky jsou dřevozpracovatelé z celé České republiky i ze zahraničí. České dříví kupují lidé z Německa, Polska, Rakouska nebo Francie. Využití najde ve stavitelství, nábytkářství, potravinářství, ale i umění. Kromě dubů lze v aukci získat například ořešáky, o něž mají zájem nábytkáři, nebo modříny, které vyhledávají řemeslníci.

  Podstatná část nabízeného dříví pochází z lesů ve správě ALSOL. „Součástí nabídky jsou však i cenné sortimenty od dalších vlastníků či správců lesa z širšího okolí. Několik výřezů k nám doputovalo dokonce z Polska. Tyto aukce jsou pro nás skvělou příležitostí, jak zhodnotit kvalitní a cenné dříví a nabídnout tuto možnost i jiným vlastníkům, kteří takovou příležitost doposud neměli,“ doplnila mluvčí.

  Výnosy z aukce využije společnost k financování svého lesnického hospodaření. Peníze přispějí například k obnově lesa postiženého kůrovcovou kalamitou, výchovným činnostem a k budování lesních cest, altánů pro veřejnost nebo opravě studánek. Podnik od roku 2013 hospodaří na více než 42.000 hektarech církevních lesů v Olomouckém a Zlínském kraji.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte