• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • České organické hnojivo – hmyzí trus

  19.8.2021
  Redakce
  Komerční sdělení

  Organické hnojivo, které produkujeme v naší farmě www.hnojik.cz, vzniká jako prosévaný suchý produkt z trusu moučných červů. Jde o vyvážené hnojivo a biostimulant pro pokojové rostliny, bylinky, balkonové truhlíky, zahradu i trávník. Zájem o tento nový typ hnojiva projevují pěstitelé a zahrádkáři, kteří hledají alternativu k průmyslovým hnojivům a nemají obavu zkoušet nové postupy s ohledem na obnovitelnost přírody.

  Naše organické hnojivo (v zahraničí známé jako „insect frass“) je kvalitou a složením srovnatelné se slepičím trusem, ovšem má zásadní výhody v tom, že je zcela bez zápachu, má neutrální PH a není ho třeba dále zpracovávat před upotřebením. Právě díky neutrálnímu PH jím není možné rostliny přehnojit (spálit kořeny) či popálit listy rostlin. Výjimečnost hmyzího trusu podtrhává obsah Chitinu, který je výhradní divizou našeho hnojiva. Ten pomáhá rostlinám se bránit před škůdci a patogeny. Dále odpuzuje mšice a molice a pomáhá rostlině i plodům se bránit plísním.

  Chitin – složka obsažená pouze v našem hnojivu

  Chitin je 100% přírodní biopesticid. Jakmile rostliny detekují chitin v půdě, reagují způsobem jako by byly ohroženy hmyzem. To způsobí, že se rostlina se začne chránit tím, že produkuje více stonkového a listového materiálu a začne vylučovat sekundární metabolity, aby zahnala škůdce a potogeny. To znamená, že Chitin vytváří autoimunitní reakci, která působí na rostliny jako vakcína. Signalizuje rostlině, aby produkovala přírodní toxiny, které odrazí svého nepřítele, jako jsou škůdci a plísňové patogeny. V praxi to znamená, že 2-3 zálivky hmyzího trusu aplikované během týdne na napadené rostliny stačí na úplně zbavení se mšíc a molic. Dále účinkuje na odpuzení lalokonosců, dřepčíků i krytonosců.

  NPK a další prvky

  NPK je směs minerálních látek složená převážně ze tří primárních živin potřebných pro zdravý růst rostlin. N (dusík) urychluje růst listů. P(fosfor) pro budování své stonkové struktury. K (draslík) zlepšuje barvu květů a chuť jedlých plodů. Chemická hnojiva a organická hnojiva ukazují svůj obsah živin třemi tučnými čísly na obalu. Naše České organické hnojivo obsahuje poměr NPK 3-4-2.5 čímž je srovnatelné s NPK slepičího trusu, ale na rozdíl od slepičího trusu má neutrální PH, takže je možné ihned aplikovat bez obav ze spálení rostlin. Celý rozbor naleznete na https://hnojik.cz/organicke-hnojivo-rozbor/

  Použitelnost hmyzího trusu na různé druhy rostlin

  Hmyzí trus lze použít u všech druhů rostlin s výjimkou kaktusů na které se obecně organická hnojiva nepoužívají. Pro svoje materiální vlastnosti se jedná o ideální hnojivo pro pokojové a truhlíkové rostliny či bylinky. Díky Chitinu je skvělým pomocníkem na zahradě, navíc je možné ho aplikovat na plodiny druhé a třetí trati, které nesnášejí přímá hnojení během sezóny. Hnojivo se po větru dobře rozhazuje na trávník, který také díky hmyzímu trusu nádherně prospívá.

  Dávkování a různé způsoby aplikace

  S hmyzím trusem se kreativitě meze nekladou. Můžete si vybrat podle své lenosti, nebo naopak podle svého nadšení jakým způsobem budete hnojit. Hmyzí trus je vydatný a 1L hmyzího trusu stačí na přípravu 200L zálivky.

  Příprava na sezónu

  Na podzim nebo zjara promíchejte substrát s hmyzím trusem. Ten poté dejte jako vrchní vrstvu záhonu, nebo jednoduše záhon hmyzím trusem posypejte a hrabičkami promíchejte. Dejte do pěti procent hnojiva na objem zeminy.

  Rychlé pohnojení

  Nemáte-li čas či chuť se s hnojivem příliš zabývat, tak stačí posypat hnojivo kolem rostlin. Stačí posypat pár špetek na půdu kolem rostlin tak aby hnojivo neudělalo souvislou vrstvu. Aplikuje se do pěti procent hnojiva na substrát. Více hnojiva rostlinám neublíží, ale hnojivo se bude déle rozkládat. Na druhou stranu máme mezi zákazníky skleníkáře, kteří hnojí hmyzím trusem své Chilli papričky po lopatách. Je tak na Vás, jak úsporný způsob zvolíte. Postupně jak budete rostliny zalévat či na ně bude pršet, se začne hnojivo rozkládat a uvolňovat živiny do půdy.

  Zálivka – zlatá střední cesta

  Zálivka je výborný způsob jak vidět výsledek pohnojení již za tři dny. Díky zálivce se hnojivo trochu vylouhuje a živiny se dostanou rychleji ke kořenům. Kuličky hnojiva zůstanou na půdě a budou se dále rozkládat a vyživovat rostlinu. Dobrým způsobem pro přípravu zálivky je přidání čajové lžičky hnojiva (5ml) na 1L vody do konvičky. Zálivku promícháte a necháte odstát min. 30 min, či lépe 4h za občasného promíchání. Poté rostliny zalejete.

  Kořenová zálivka – dokonalý výluh zvaný hmyzí čaj

  Pěstitelé profesionálové si často vyrábí zálivky výluhem. To nebrání ani domácím pěstitelům si občas vyrobit kořenovou zálivku. Buď dáte hmyzí trus do louhovacího pytlíku (případně silonky) a necháte ho plavat na hladině v nádobě s vodou, ve kterém je na dně puštěné akvarijní vzduchování s akvarijním kamenem. Louhování přes noc stačí, ale můžete louhovat až 24h. Je možné nasypat hmyzí trus do vody i bez louhovacího pytlíku, ale poté je dobré výluh procedit přes plátno či silonku, pokud si přejete aplikovat pouze roztok bez kuliček hnojiva. Takto vyrobený výluh se dá aplikovat na rostliny i postřikem a zbylé odebrané hnojivo je vhodné nevyhazovat a dát ho na zeminu kolem rostlin.

  Videa pro různé druhy aplikace jsou ke shlédnutí na https://hnojik.cz/aplikace-hnojiva/.

  Doporučné způsoby hnojení pokojových rostlin, bylinek, trávníků a zahrady naleznete na https://hnojik.cz/o-hnojeni-a-vyzive-rostlin/.


  Témata:

  Nepřehlédněte