Česko má jeden z nejvyspělejších laserů na světě. Do provozu jej spustili v Dolních Břežanech

3.7.2018
Martin Solar

Zástupci amerického výrobce Bill Goldstein a Constantin Haefner při slavnostním zahájení laseru zařízení symbolicky předali řediteli ELI Beamlines Michaelu Prouzovi a předsedkyni Akademie věd Evě Zažímalové.

Laser byl vyroben v americké Lawrence Livermore National Laboratory, následně byl rozebrán a v 62 bednách byl letecky a kamiony převezen do Dolních Břežan a zde opět sestaven. Ne vše se ale vyrábělo v USA – odborníci z ELI Beamlines pro pro laser vymysleli a vyrobili některé části jako například některé řídící jednotky či systém přesného časování.

Katolická církev utrácí peníze z církevních restitucí. V Dolních Břežanech staví za 100 miliónů budovu pro Japonce

„Jedná se o technologicky daleko nejvyspělejší laser svého druhu. Umožní přenést vědecké kuriozity nebo určitá témata výzkumu do reálného života a nových aplikací, jako je například vývoj nových postupů při léčbě zhoubných nádorů nebo zkoumání hmoty v obřích planetách jako Uran, jak se vyvíjí supernova po explozi nebo jaké vlastnosti má hmota kolabující hvězdy,“ řekl ČTK šéf laserových technologií ELI Beamlines Bedřich Rus. Unikátnost nového zařízení je v kombinaci výkonu, který Rus přirovnal ke 160násobku instalovaného výkonu všech elektráren na světě, a délce pulzu.

Vědci si od nového laseru slibují to, že pomůže otevřít nové oblasti výzkumu. Nové poznatky by mohl přinést v oblasti zobrazovacích metod v lékařství, výzkumu odolnosti materiálů pro vesmírné lety nebo hloubková kontrola kovových a jiných konstrukcí. Zájem o využití novinky je již dnes mimořádný – projevily jej výzkumníci z USA, Švédska, Francie, Německa, Polska a dalších zemí.

Centrum ELI Beamlines funguje jako výzkumná infrastruktura, patří pod Fyzikální ústav Akademie věd. Zároveň je součástí evropské sítě světového významu, jejíž další centra jsou v Rumunsku a Maďarsku.

FOTO: ELI Beamlines Dolní Břežanany

ELI Beamlines Dolní Břežanany - Dolní Bøežany 6,2018ELI Beamlines Dolní Břežanany - Dolní Bøežany 6,2018ELI Beamlines Dolní Břežanany - Dolní Bøežany 6,2018ELI Beamlines Dolní Břežanany - Dolní Bøežany 6,2018ELI Beamlines Dolní Břežanany - Dolní Bøežany 6,2018
Další fotky
ELI Beamlines Dolní Břežanany - Dolní Bøežany 6,2018


Nepřehlédněte