• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Česko má jeden z nejvyspělejších laserů na světě. Do provozu jej spustili v Dolních Břežanech

  3.7.2018
  Martin Solar

  Ve výzkumném centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech byl slavnostně spuštěn nový laserový systém HAPLS, jeho maximální výkon činí jeden petawatt. Unikátní zařízení nese označení L3.

  Zástupci amerického výrobce Bill Goldstein a Constantin Haefner při slavnostním zahájení laseru zařízení symbolicky předali řediteli ELI Beamlines Michaelu Prouzovi a předsedkyni Akademie věd Evě Zažímalové.

  Laser byl vyroben v americké Lawrence Livermore National Laboratory, následně byl rozebrán a v 62 bednách byl letecky a kamiony převezen do Dolních Břežan a zde opět sestaven. Ne vše se ale vyrábělo v USA – odborníci z ELI Beamlines pro pro laser vymysleli a vyrobili některé části jako například některé řídící jednotky či systém přesného časování.

  Katolická církev utrácí peníze z církevních restitucí. V Dolních Břežanech staví za 100 miliónů budovu pro Japonce

  „Jedná se o technologicky daleko nejvyspělejší laser svého druhu. Umožní přenést vědecké kuriozity nebo určitá témata výzkumu do reálného života a nových aplikací, jako je například vývoj nových postupů při léčbě zhoubných nádorů nebo zkoumání hmoty v obřích planetách jako Uran, jak se vyvíjí supernova po explozi nebo jaké vlastnosti má hmota kolabující hvězdy,“ řekl ČTK šéf laserových technologií ELI Beamlines Bedřich Rus. Unikátnost nového zařízení je v kombinaci výkonu, který Rus přirovnal ke 160násobku instalovaného výkonu všech elektráren na světě, a délce pulzu.

  Vědci si od nového laseru slibují to, že pomůže otevřít nové oblasti výzkumu. Nové poznatky by mohl přinést v oblasti zobrazovacích metod v lékařství, výzkumu odolnosti materiálů pro vesmírné lety nebo hloubková kontrola kovových a jiných konstrukcí. Zájem o využití novinky je již dnes mimořádný – projevily jej výzkumníci z USA, Švédska, Francie, Německa, Polska a dalších zemí.

  Centrum ELI Beamlines funguje jako výzkumná infrastruktura, patří pod Fyzikální ústav Akademie věd. Zároveň je součástí evropské sítě světového významu, jejíž další centra jsou v Rumunsku a Maďarsku.

  FOTO: ELI Beamlines Dolní Břežanany

  ELI Beamlines Dolní Břežanany - Dolní Bøežany 6,2018ELI Beamlines Dolní Břežanany - Dolní Bøežany 6,2018ELI Beamlines Dolní Břežanany - Dolní Bøežany 6,2018ELI Beamlines Dolní Břežanany - Dolní Bøežany 6,2018ELI Beamlines Dolní Břežanany - Dolní Bøežany 6,2018
  Další fotky
  ELI Beamlines Dolní Břežanany - Dolní Bøežany 6,2018


  Nepřehlédněte