Český Krumlov zasáhla v noci blesková povodeň, vylila se řeka Polečnice

30.6.2022
Jiří Bydžovský

Český Krumlov zasáhla v noci blesková povodeň, z koryta se vylila řeka Polečnice. Zalila budovy kolem Chvalšinské ulice. Řeka je na třetím povodňovém stupni, hladina klesá. Po nočním intenzivním dešti a bouřkách platí v kraji třetí povodňový stupeň také v Hracholuskách na Zlatém potoku, na Blanici v Bavorově a Podedvorském mlýně. Jihočeští hasiči měli od středečního večera do dnešního rána kolem 230 výjezdů, odčerpávali vodu, odklízeli stromy.

Při noční bleskové povodni v Českém Krumlově se vylila Polečnice do objektů kolem Chvalšinské ulice. V noci zasedala povodňová komise, pytlovalo se. „Aktuálně je řeka na třetím povodňovém stupni a hladina klesá. Stále je zavřená Chvalšinská silnice, její otevření se očekává v nejbližší době. Řeka Vltava je v normálním stavu,“ uvedla radnice na sociální síti.

Hladiny řek začaly stoupat ve středu večer, kdy v jižních Čechách na třetí povodňový stupeň vystoupaly i dva potoky, Křemžský a Zlatý. Obec Ktiš na Prachaticku voda odřízla od okolí, před 23:00 se ale situace zlepšila. Problémy byly i na železnici, stromy popadaly i na některá místa trati z Prahy do Českých Budějovic. Jihočeští hasiči odklidili v kraji přes 100 popadaných stromů, v 88 případech odčerpávali vodu. „Po půlnoci se situace v kraji uklidnila. Od půlnoci do šesté hodiny ranní vyjely jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů k 25 událostem,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů. V obcích Brloh a Vesce, části obce Čeraz spadl strom na domy, nikdo se nezranil.

Problémy jsou i na některých tratích, na něž popadaly stromy. Jde o trati 199 mezi Českými Budějovicemi a Novou Vsí u Budějovic, trať 201 na Písecku mezi obcemi Vlastec a Červená nad Vltavou nebo trať z Českých Budějovic do rakouského Lince u Rybníka na Českokrumlovsku.

Zdroj:čtkNepřehlédněte