Český slavík putoval i na Prahu západ, kde žije Ewa Farna

20.11.2021
Andrea Cerqueirová

Zlatou slavicí 2021 se stala zpěvačka Ewa Farna. Český slavík tak pomyslně putuje na Prahu západ, do Všenor, kde zpěvačka s rodinou žije. První příčku v kategorii zpěvák roku získal Marek Ztracený (který se stal také absolutním vítězem letošního ročníku ankety), skupinou roku je Mirai, v kategorii hip hop a rap zvítězil Řezník (Martin Pohl).

Anketa Český slavík se po čtyřech letech vrátila zpět pod patronátem matematika a sociálního reformátora Karla Janečka. Novou podobu má i soška Českého slavíka, která je z dílny designérky Viktorie Beldové, přičemž Janeček už na zářijové tiskové konferenci prozradil, že v podobě trofeje jsou obsaženy matematické symboly.

Ve víru jedenadvacítky

Mimochodem, Janečkovým oblíbeným číslem je jedenadvacítka, což je znát i z toho, že Český slavík byl obnoven v roce 2021, tisková konference se konala 21. září a začala v 10.21 hodin. Hlasovalo se podle Janečkovy hlasovací metody D21. Spot, který na anketu poutal, byl „Nedopusťme návrat doby, kdy se nesmí zpívat.“

Lucie Bílá

Držím palce mladým, říká Lucie Bílá k obnovení ankety Český slavík

První slavíci zazpívali v roce 1962

Anketa Český slavík se po pauze uskutečnila po třiadvacáté, předcházelo jí třicet ročníků Zlatého slavíka, přičemž první ročník se konal již v roce 1962. Karel Gott získal 42 slavíků, Lucie Bílá, která znovuobnovení ankety podpořila, dvacet – tentokrát získala stříbrnou pozici, za kterou poděkovala s tím, že je dojatá, neboť žádnou příčku už nečekala.

Do 21. prosince o Věčném slavíkovi

Bronzovou příčku v kategorii zpěvaček obsadila Eva Burešová, v kategorii zpěvák roku na druhém místě skončil Pokáč a na třetím Richard Krajčo, stříbrnou skupinou se stal jeho Kryštof, bronzovou Kabát. Druhé místo v kategorii hip hop a rap získal Marpo (Otakar Petřina) a třetí Raego (Ladislav Pham). Objevem roku se stal Michal Horák. Hlasovalo více než 216 tisíc lidí, což je od vzniku ankety rekord. Do 21. prosince mohou lidé hlasovat v kategorii Věčný slavík. Přítomní vzdali hold zesnulým Karlu Gottovi, Miroslavu Žbirkovi či Haně Hegerové.

 

Zdroj: Andrea CerqueirováNepřehlédněte