Četníci, vojenské letectvo, poslední lovci a první zemědělci probíhají. Dál chystá hradecké muzeum výstavu o Janu Žižkovi

5.2.2023
Fefík

Muzeum východních Čech bude v roce 2023 spolu s Královéhradeckým krajem pokračovat v ambiciózním plánu přetvořit ve spolupráci s městem Hradec Králové vojenský brownfield Gayerových kasáren na kulturní a kreativní kampus, podobný MuseumsQuartier ve Vídni. Plánovanou rekonstrukcí druhého kasárenského objektu vznikne multifunkční muzejní budova s krajským kreativním centrem.

Aktuálně v muzeu probíhá výstava Četnické humoresky v Salonu republiky, expozice věnovaná četnictvu bude k vidění do 26. března 2023.

Já, UPÍR, přistání povoluji! – to je titul další výstavy. A neoficiální podtitul zní Československé vojenské letectvo v Hradci Králové a Pardubicích 1945–1992. Jedná se o první ucelené shrnutí činnosti leteckých útvarů na východě Čech ve druhé polovině 20. století. Hradec Králové a Pardubice byla ve své době významná letecká města a vojenské letectví se pro ně stalo historickým fenoménem. S ukončením výstavy se počítá k 23. dubnu.

A až do listopadu v muzeu bude archeologická výstava Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách.

Královéhradecký kraj podpoří dvě divadla, filharmonii i archeopark ve Všestarech

 

Na rok 2023 naplánovalo hradecké muzeum také několik nových výstav: „V červnu zahájíme archeologickou výstavu Jan Žižka – husité ve východních Čechách, připomínající výročí 600 let od příchodu Jana Žižky do východních Čech a založení Menšího Tábora. Návštěvníci se také seznámí s počátky husitského hnutí a jeho dalším vývojem. Na výstavě uvidí nejenom exponáty související s dobovým válečnictvím, ale i předměty užívané v tehdejších domácnostech. Stranou nezůstanou ani doklady vlivů husitství, které se uplatnily rovněž v lidovém řemesle zejména při výzdobě kachlů a z nich stavěných kamen,“ uvedl náměstek ředitele muzea pro provoz a výstavní činnost Stanislav Hrbatý.

Muzeum dále plánuje výstavu Salon východočeské fotografie a chybět určitě nebude tradiční a oblíbená podzimní výstava Houby živé, jedlé i jedovaté.

Zdroje: U nás v kraji + MVČ Hradec KrálovéNepřehlédněte