• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Císařské lázně se chtějí stát jednou z nejnavštěvovanějších památek kraje

  24.2.2023
  Simona Knotková

  Císařské lázně v Karlových Varech po svém otevření nabídnou hned několik návštěvnických tras. Umožní tak nejen prohlídku budovy, ale i komentované či hrané prohlídky a prohlídky edukační pro školy. Císařské lázně, které jsou od prosince 2019 v rekonstrukci, se mají znovu otevřít letos v červnu. A chtějí se stát jednou z nejatraktivnějších památek v regionu, řekl ve čtvrtek na konferenci o záchraně památek v Karlovarském kraji vedoucí návštěvnického provozu objektu Miloš Bělohlávek.

  „Císařské lázně jsou unikátní tím, že nejsou zaměřené na jeden druh kultury. Není to muzeum a není to ani kulturní dům ani vzdělávací centrum, ale plní všechny tyto úkoly zároveň. Ačkoli má expoziční část, tak to není sbírkotvorná instituce, ale nabízíme prohlídky budovy jako celku, to znamená, že si návštěvník může prohlédnout muzejní expozici, celou budovu, může si k tomu vzít komentovanou prohlídku nebo prohlídku císařské koupelny. Věříme si, že jsme schopni atakovat pozici jedné z pěti nejnavštěvovanějších památek v kraji,“ uvedl Bělohlávek.

  Předběžně se plánuje, že by základní vstupné mělo být zřejmě 250 korun, zlevněné pro seniory nebo zdravotně postižené pak 150 korun. Děti do 15 let by měly mít vstup zdarma.

  Expozice v Císařských lázních se bude věnovat lázeňství a využívání přírodních zdrojů pro léčebné účely i slavným návštěvníkům lázní. Nemělo by jít o statickou, ale o multimediální expozici. Zajímavá může být i prohlídka atria s vestavěným sálem, který bude sám o sobě technickou raritou. A navíc se na stěny atria bude mimo akce promítat videomapping opět s motivy přírodní lázeňské léčby.

  Bělohlávek věří, že i samotná budova bude určitě lákavým cílem. Když byla v roce 1895 otevřena, šlo podle něj o jednu z nejmodernějších budov v tehdejší Evropě. Císařské lázně oplývaly technologiemi, které byly v té době jinde nevídané. Současná rekonstrukce vrací zanedbanému objektu jeho původní lesk. Celá rekonstrukce národní kulturní památky má stát dohromady 1,4 miliardy korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte