Čistí vzduch a snižuje koncentraci škodlivých látek u vás doma. Zelená stěna oživí pokoj či dům

17.11.2020
Jiřina Pouzarová
Další fotky

Zelená stěna čistí vzduch

Zelené nebo květinové stěny nejsou žádnou novinkou. S nápadem vytvořit nástěnnou soustavu z nádob či vaků, do kterých se umístí substrát a zasadí květiny, přišel už před dvaaosmdesáti lety americký krajinářský architekt Stanley Hart White.

Rostliny čistí vzduch a prokazatelně snižují koncentraci škodlivých látek. Každý metr čtvereční zeleně eliminuje z ovzduší nejméně tři sta gramů oxidu uhličitého za rok. Nástěnná zahrada navíc absorbuje hluk, ochlazuje a osvěžuje přehřáté prostory a v těch vytápěných zvlhčuje vzduch. Kvůli jednodušší údržbě se obvykle ve vegetačních stěnách používají především zelené nekvetoucí rostliny jako jsou kapradí, zelenec, agleonema, voděnka nebo břečťan.

Pořízení zelené stěny v menších rozměrech vyjde řádově na desetitisíce korun. Největší vertikální zahrady mívají více než deset metrů na výšku a až desítky metrů na šířku. Velkorozměrové zelené stěny se objevují spíše ve firmách, kde o ně pečují profesionální zahradníci, jsou ovládány řídicí jednotkou a uměle dosvětlovány, aby rostliny podporovaly v růstu.

Na parapetech už vám nezbylo místo? Vyrobte si vlastní kokedamu

Živý obraz

Méně nákladnou a dostupnější alternativou k vertikálním zeleným stěnám jsou obrazy z živých rostlin. Jedná se o modul, kde se jako speciální pěstební substrát používá rašeliník. Dobře zadržuje vodu a udržuje rostliny ve vlhku. Ve svém obytném prostoru můžete obraz umístit takřka kdekoliv, nejlépe však v místě, kde je více světla. Když to přírodní chybí, lze si pomoci umělým. Právě světelné podmínky jsou nejdůležitějším parametrem pro výběr rostlin do živých obrazů, protože existují jak stínomilné, tak světlomilné druhy. Při kompozici využijte skutečnosti, že některé květiny rostou vodorovně, jiné jsou převislé a další zase rostou nahoru. Vhodnými rostlinami jsou kapradí, břečťan, lopatkovec, antúrie, aglaonema, maranta, filodendron či šplhavník.

Dalším originálním prvkem v interiéru může být použití vzdušných rostlin, kykatek neboli tillandsií. Ty můžete pěstovat ve skleněném aeráriu či teráriu nebo je můžete v mušli zavěsit na vlasec třeba do okna. Pro vertikální pěstování v interiéru se nehodí sukulenty. Příliš se nerozrůstají, a tak by kompaktní džungli na stěně nevytvořily.

Rostliny jako funkční dekorace. Zelené stěny nejsou jen designový doplněk

Stěnu pravidelně zalévejte

Pro vertikální pěstování najdete na trhu různě velké boxy. Pořídit je lze neosázené, ale někteří výrobci je už přímo osazují rostlinami. Přidávají také speciální přírodní pěstební substrát. Boxy lze libovolně skládat vedle sebe i na sebe.

Aby se květinám dobře dařilo, musíte se postarat jednou či dvakrát týdně o pravidelnou zálivku, aby substrát zůstal stále vlhký. Průběžně také odstraňujte uschlé nebo odkvetlé části rostlin stejně jako u běžných pokojovek v květináčích. V horní části boxu je žlábek, abyste mohli pravidelně zalévat. Do žlábku nalijte vodu a ta se sama vsákne do substrátu.

Květiny v kapsáři

Další netradiční možností, jak ozelenit stěny, jsou textilní kapsáře. Častěji se s nimi setkáte na lodžiích či balkonech, své místo však mají také v interiéru, kde není moc místa pro klasické květináče. Zatímco barvy modulů živých obrazů je vhodné volit nenápadné. Správně vybraná barva kapsáře z něj spolu s rostlinami udělá výrazný prvek. Stejně jako v případě obrazů se nabízí i možnost je pospojovat vedle sebe nebo pod sebe. Důležité je, abyste je bezpečně připevnili na stěnu.

Pěstovat v nich můžete jakékoliv rostliny, protože princip kapsy nahrazuje klasický květináč. Mezi osvědčené rostliny, kterým se v kapsářích bude dařit, patří šplhavník, modlivka či toulitka.

FOTO: Zelená stěna oživí pokoj či dům

Zelená stěna oživí pokoj či dům - Vertikální zahrada zelena zed byt kvetinyZelená stěna oživí pokoj či dům - vertikalni zahradaZelená stěna oživí pokoj či dům - Maranta modlivkaZelená stěna oživí pokoj či dům - Lopatkovec (Spathiphyllum)Zelená stěna oživí pokoj či dům - Šplhavník (Epipremnum aureum)
Další fotky
Zelená stěna oživí pokoj či dům - vertikalni zahradaZelená stěna oživí pokoj či dům - Vertikální zahrada


Nepřehlédněte