Co jste nevěděli o třídění odpadu: Do kontejnerů na sklo patří i špinavé sklenice s víčkem

29.11.2017
Zuzana Půrová

Podle statistik Češi třídí odpad pečlivě, celkem 72% obyvatel ho vhazuje do správných kontejnerů, z nich třídí sklo dokonce 83 procent. Lidé ale často netřídí skleněné obaly od potravin, jako jsou třeba majonézy nebo třeba kečupy, protože se domnívají, že sklenice je třeba nejdříve vymýt a také je zbavit víčka. Do tříděného odpadu je přitom možné vyhodit obal i s kovovým víčkem. Ten je poté odstraněn pomocí magnetu. Sklenice není třeba vymývat, obsah stačí jen „vyškrábnout“.

Do tříděného skla naopak nepatří keramika a porcelán, dále ani termosklo, autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo. Vhazovat do kontejnerů na sklo se nesmí ani zlacená a pokovená skla. Vratné zálohované lahve je lepší vracet do obchodu.

Oskaři se rozdávají i za nakládání s odpadky. Letošního Odpadového Oskara získaly Úvaly

Výhodou skla je to, že jeho recyklací vznikají nové produkty  a sklo lze recyklovat v podstatě donekonečna. Starým sklem se dá nahradit až 65 procent sklářských písků, přičemž hlavní výhodou výroby nového skla ze starého je ohromná úspora energie, která může činit až 90 procent oproti výrobě ze sklářských písků. Předností skleněných obalů je velká chemická odolnost, dobrá omyvatelnost, průhlednost, možnost sterilace, vícenásobné použití a opětovné zpracování. Pokud vhazujete sklo do běžného odpadu, myslete na to, že se rozkládá tisíce let.

Z kontejnerů míří vytříděné sklo na třídící linky, kde se odstraní případné nežádoucí příměsi, nadrtí se a dále upravuje. Poté se čistí a míří k další výrobě. Nejčastěji se recyklované sklo používá k výrobě lahví na minerálky a pivo, z tabulového skla se pak opět vyrábí nové tabulové sklo.

Boj s odpadem: Černou skládku ve Svatém Janovi pod Skalou prozatím zlikvidovali. Jak dlouho to vydrží?

Ve specializovaných továrnách se z odpadního skla vyrábí také tepelné izolace, jako je skelná vata a takzvané pěnové sklo, které je vhodné jako izolační zásyp okolo domů, nebo jako izolace místo kamenného štěrku. Nadrcené sklo se potom používá jako přísada do speciálních druhů betonů a brusných hmot.

Barevné sklo se třídí do kontejnerů zelené barvy, na sklo čiré jsou určeny kontejnery bílé. Na rozdíl od papíru a plastů se sklo dotřiďuje jen na několika málo specializovaných linkách, nyní jich funguje v Česku pouze šest, vyhodit skleněný odpad lze přitom do téměř 85 tisíc kontejnerů.

FOTO: Co jste nevěděli o třídění odpadu: Do kontejnerů na sklo patří i špinavé sklenice s víčkem

Co jste nevěděli o třídění odpadu: Do kontejnerů na sklo patří i špinavé sklenice s víčkem - tříděný odpad wikimedia commonsCo jste nevěděli o třídění odpadu: Do kontejnerů na sklo patří i špinavé sklenice s víčkem - sklenice od marmelády pxhereCo jste nevěděli o třídění odpadu: Do kontejnerů na sklo patří i špinavé sklenice s víčkem - lahváče wikimedia commonsCo jste nevěděli o třídění odpadu: Do kontejnerů na sklo patří i špinavé sklenice s víčkem - keramikaCo jste nevěděli o třídění odpadu: Do kontejnerů na sklo patří i špinavé sklenice s víčkem - kečup pxhere


Nepřehlédněte