Covid je na ústupu! V neděli přibylo 381 nakažených

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění covid-19. Byl to nejnižší denní přírůstek od konce srpna.

Od loňského března se nákaza v zemi potvrdila u více než 1,645 milionu lidí. Z toho 29 711 pacientů s potvrzenou nemocí covid-19 zemřelo. Za minulý týden eviduje ministerstvo zatím 211 zemřelých s covidem, o týden dříve to bylo 328. V dubnu zemřelo přes 2 500 lidí, na květen zatím připadá téměř 300. Nejtragičtějším z hlediska úmrtí v souvislosti s covidem za déle než rok epidemie byl letošní březen, kdy zemřelo téměř 6 tisíc lidí s potvrzenou nákazou. Na Pražském hradě se dnes uskuteční pietní akt za oběti pandemie covidu-19. Na nádvořích se při něm rozsvítí téměř 30 tisíc svíček. První z nich zapálí prezident Miloš Zeman.

K zvládnutí epidemie má mimo jiné přispět očkování proti koronaviru. V Česku bylo dosud podáno 3 654 376 dávek vakcíny proti covidu-19, plně očkováno je 1,058 milionu lidí. V sobotu zdravotníci očkovali přes 30 tisíc a v neděli téměř 25 tisíc lidí. Je to výrazně méně než v předchozích třech rekordních dnech, ale proti minulým víkendovým dnům počet očkovaných stoupl. O volných dnech se očkuje méně, podobné je to s testováním. Počty nedělních testů ministerstvo zatím nezveřejnilo.

Lanovky se rozjedou! Svézt se můžete v Jeseníkách i Koutech

V posledních týdnech se epidemická situace v Česku zlepšuje. V uplynulém týdnu testy odhalily přes 10 800 nakažených, o týden dříve téměř 14 400 a předtím zhruba 17 500. Vláda tak přistupuje k postupnému rozvolňování. Ode dneška se v celém Česku opět otevřou všechny zbývající obchody a některé další provozovny služeb, které byly dosud uzavřené kvůli epidemii nemoci covid-19. Postupně se také vracejí žáci a studenti do škol a zmírňují pravidla pro nošení ochranných prostředků dýchacích cest venku.

Vláda restrikce uvolňuje na základě šesti balíčků. Řídí se počtem nakažených koronavirem za sedm dní na 100 tisíc obyvatel, aktuální počet zveřejní ministerstvo později. Další možné úpravy covidových opatření dnes probere vláda. Ministři by se mohli mimo jiné zabývat záměrem premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení rotační výuky od 17. května. Premiér na svém twitteru v neděli také uvedl, že by vládní rada pro zdravotní rizika měla rozhodnout o otevření registrací k očkování proti koronaviru pro věkovou skupinu 45 až 49 let od dnešní půlnoci.

adp/ČTK

Dnes, 13:38
Pánové z Londýnské královské společnosti jsou opravdu smutní. Vážili svoji cestu tak daleko na východ...
Dnes, 13:21
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR eviduje případy, kdy zařízení nevyplatila zaměstnancům odměny za...
Dnes, 09:03
Komerční článek
Český patent na třídění odpadu z dílny beskydského kreativního studia MamiArt je unikátní v tom,...
Dnes, 09:03
Po první dávce očkování od firmy AstraZeneca je možné aplikovat druhou dávku od jiného výrobce,...
Dnes, 08:23
Po nočních bouřkách je v Česku bez elektřiny zhruba 45 tisíc odběrných míst, hlavně ve...
Dnes, 08:18
Prostředek k očipování obyvatelstva, škodlivá látka způsobující neplodnost a krvácení z nosu, či dokonce nástroj...
Dnes, 07:08
Není čas ztrácet čas, řekla si čínská firma, která postavila obytný dům o deseti patrech...
Dnes, 06:54
Není příliš známá a vlastně ani příliš velká, se svými 386 obyvateli je Spillville skutečně...
Včera, 14:09
Příští týden v pondělí má vláda představit opatření ve školách, která mají od nového školního...
Včera, 13:42
Večer, kdy chodí za dětmi domů Mikuláš s anděly a čerty, roku 1984 se na...
Včera, 12:21
Sezóna dovolených je tady! Ještě než letos zavítáte do některé z přímořských destinací, přečtěte si,...
Reklama