• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Čtyřka vysadí v Nuslích nové dřeviny i trávy

  30.11.2023
  Renata Říhová

  Po několika letech, kdy docházelo k pravidelnému usychání nově vysazených stromů v Nuselské a přilehlých ulicích, bude provedena obměna dřevin i bylinného podrostu rabátek.

  Na základě dohody vedení čtvrté městské části s Technickou správou komunikací (TSK) se bude obměna dřevin a rabátek týkat nejen Nuselské ulice v úseku od Michelské až po Jivenskou, ale také ulic V Horkách a Kloboučnická.

  Většina dřevin a rabátek je vlivem kombinace několika nepříznivých faktorů ve velmi špatném stavu, dřeviny, pokud nejsou proschlé, mají problém se stabilitou, a neutěšená jsou i rabátka plná plevele, psích exkrementů a nedopalků. „To vše chceme ve spolupráci TSK s nově nastaveným systémem péče o dřeviny zlepšit tak, aby velkoryse opravenou Nuselskou ulici zdobila i výsadba odpovídající požadavkům města 21. století,“ uvedl radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO), který tak vyslyšel stížnosti i přání občanů z této lokality a s odpovědnou zástupkyní TSK se dohodl na společném postupu.

  Řešení situace by mělo spočívat ve sjednocení druhově nesourodé dřevinné skladby lesních a okrasných druhů na zástupce okrasných třešní (kultivar Kanzan) a višní (kultivar Rancho), které jsou označované jako sakury (první z nich je plnokvětá), jejichž stavba koruny bude volena v závislosti na stanovištních poměrech a s ohledem na dopravu a míru požadovaného stínění.

  Do podrostu podle domluvy s TSK přijdou ozdobné trsnaté trávy, například dochan psárkovitý (kultivar Foxtrot, Hameln, Black Beauty) v barvě květů ladících se sakurami nad nimi, v kombinaci s nenáročnými trvalkami (levandule, rozchodník). Vše bude vysazeno podle nejnovější metodiky TSK z roku 2022, která se osvědčila u výsadeb ve zrekonstruované Branické ulici. „Věřím, že tentokrát už vše dobře dopadne,“ uzavřel Tomáš Hrdinka.

  Zdroj: MČ Praha 4


  Témata:

  Nepřehlédněte