Cyklisté na Orlickoústecku se můžou těšit na novou stezku

11.7.2022
Redakce

Mezi Lanškrounem a Lukovou na Orlickoústecku vznikne cyklostezka. Za poslední roky to bude šestá bezpečnější spojnice pro pěší a cyklisty mezi Lanškrounem a okolními obcemi.

Cyklostezku připravuje Svazek obcí Lanškrounsko, hotová je technická studie a projektová dokumentace. Obce musí ještě vykoupit pozemky. Úsek bude dlouhý 2,71 kilometru. V polovině trasy bude u sochy Ecce Homo odpočinkové místo.

„Stezka začíná na hranici města, u obce Luková končí u podjezdu železniční trati. Nejsložitější bylo nalezení technického řešení přemostění vodního toku Rudoltička, které by nebylo zásadně problémovým bodem v době povodní a zároveň, aby se nejednalo o ekonomicky velmi náročnou stavbu,“ řekl projektant Jiří Cihlář.

Cyklistika je na vzestupu a pro řadu lidí neznamená jenom oblíbenou podobu trávení volného času, ale stále častěji také alternativní způsob přepravy do zaměstnání, řekl starosta Lukové Petr Celý.

Stezka do Lukové bude zatím nejdelší, kterou svazek obcí zhotoví. Pokračuje tak v plánu vytvořit kolem Lanškrouna síť cyklostezek. Loni vznikla cyklostezka mezi Lanškrounem a obcí Sázava. Podél jsou lavičky, stojany na kola, veřejné osvětlení a odpadkové koše. Investice byla za 16,5 milionu korun, 15 milionů korun poskytla EU. V minulosti se Lanškroun propojil například se Žichlínkem. Svazek bude opět hledat možnost dotační podpory.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte