Dagmar Pecková: Praha je nejkrásnější město na světě

31.3.2020
Zuzana Půrová

Jste-li v Praze, pobýváte na čtyřce, konkrétně na Spořilově. Máte to tady ráda?

Samozřejmě. Bydlím tu 25 let. Úžasně se to tu změnilo k lepšímu. Spousta zeleně, Roztylské náměstí dostalo rekreační po- dobu. Nedaleko je Hamerský rybník. Byla by to odpočinková čtvrť, kdyby se tu nenaučila jezdit auta, když je ucpaná dálnice.

Nejkrásnější město na světě

A máte obecně ráda Prahu, vracíte se sem s radostí?

Samozřejmě. Praha je svou architekturou nejkrásnější město na světě. To se nikde nevidí. Vracím se sem ráda nejenom já, ale i moje rodina.

V čem vidíte největší rozdíly mezi životem v Praze a v Německu?

Praha je světové velkoměsto se všemi klady kulturního i zábavního života. Komerce i umění a skvělých restaurací. V Německu bydlím v nádherné přírodě Schwarzwaldu, kam se lidé z celého Německa jezdí rekreovat. Nalézám tu klid na odpočinek i přípravu k mé práci.

Vždy záleží na lidech

A jde říct, kde to máte raději?
Nejde. Člověk potřebuje k životu oba extrémy.

Vystupovala jste na nejprestižnějších scénách světa. Kde se vám zatím zpívalo nejhůř a nejlíp a proč?

Nemohu si vzpomenout, že by se mi někde vyloženě nelíbilo. Záleží vždy na lidech, kteří s vámi spolupracují, a uměleckém díle, které ztvárňujete.

Vydáváte se často koncertovat po světě. Jak se staráte o to, aby váš hlas nepřišel k úhoně?

Tím, že denně sportuji, otužuji se a snažím se udržovat mozek novými podněty. Pokud možno se vyhýbat velké společnosti, kde by mohla být nějaká chřipka.

Spojí se svět tónů a barev

Stalo se někdy, že jste prostě vystoupit nemohla, že vám to hlas nedovolil?

Samozřejmě. Jsem v této branži 39. sezónu. To se musí zákonitě stát. Když už nepomůže ani foniatr, tak se prostě musí najít za nemocného náhrada. Ale nestávalo se to často.

Co je nevětší noční můrou operních zpěváků?

Že samozřejmě přijdou o hlas. To se děje na začátku každého onemocnění dýchacích cest. Člověk, pracující v kanceláři, ani kolikrát neví, že mu něco je, ale zpěvák má nejméně 14 dní hlasový klid. Z jednoho prostého důvodu – nemůže ani mluvit, natož zpívat.

Trpíte trémou?

Jak kdy. Je to vše o sebedůvěře a dostatečné přípravě.

Na letošek plánujete koncert související s novým albem The Magical Gallery. Jaký koncert bude, na co se mohou pos- luchači těšit, kdo s vámi vystoupí?

Za pomoci moderní audiovizuální techniky se spojí „svět tónů a barev“, operní hlas s elektronickou hudbou. Mými hosty budou Epoque Quartet, se kterými máme za sebou opravdu hodně práce ať už koncertní, nebo na úžasném CD a následně 17krát vyprodanou Lucernu s projektem Wanted, a tenor Richard Samek, jehož hlas a témbr učaroval nejenom mně, ale i pos- luchačům v zahraničí. Návštěvníci se mají na co těšit…

Pozn. redakce: Koncert ve Foru Karlín, kde by Dagmar Pecková vystoupila vůbec poprvé, byl plánován na 7. dubna. S ohledem na současná opatření související s epidemií koronaviru hledají pořadatelé nový termín.

Bude to zážízek

Hudbu k vašemu nejnovějšímu albu složil Darek Král. Jaká s ním byla spolupráce?

Darka jsem poznala před asi čtyřmi lety na společném projektu pro Klicperovo divadlo v Hradci Králové, kde jsem v diva- delní hře Tři mušketýři, kterou podle původního Dumasova románu zpracoval David Drábek, nazpívala Darkovu autorskou „Labutí píseň“. Ta se na novém CD The Magical Gallery pak objevila ve francouzském přebásnění a česká verze pak jako bonus. Spolupráce byla příjemná již před těmi čtyřmi lety. Kdybychom se vzájemně nectili, tak bychom do dalšího společného projektu těžko vstupovali. Jsem ráda, když po osmatřiceti letech v této branži mohu spolupracovat s abnormálně nadanými, a přesto skromnými lidmi.

Slibujete posluchačům, že za pomoci moderní audiovizuální techniky se spojí „svět tónů a barev“, operní hlas s elektronickou hudbou. Co si pod tím lze představit?

Audiovizuální produkci se vším všudy. Barvy obrazů se propojí s barvou hudby a lidského hlasu. Forum Karlín se vlastně promění v takovou magickou galerii. Kdo bude chtít tento koncert zažít, toho srdečně zvu. Uskuteční se pouze jednou a myslím, že to bude nejen po návštěvníky, ale i pro mě zážitek.Nepřehlédněte