Další česká oděvní firma krachuje. Propouští všechny zaměstnance a hrozí jí insolvence

Česká módní značka Pietro Filipi chce propustit všechny pracovníky svých 23 obchodů. Firma Pietro Filipi Stores, která má na starosti provoz prodejen značky, ke konci roku 2018 zaměstnávala 138 lidí. Dalších 64 lidí pracovalo ke konci roku 2018 pro firmu Pietro Filipi s.r.o. obstarávající pro značku návrhy oblečení. Skupina C2H, která stojí za značkami Pietro Filipi i Kara, už v prosinci oznámila, že Pietro Filipi hrozí insolvence kvůli koronavirové krizi a nahromaděným dluhům.

Zaměstnanci obchodů Pietro Filipi dostali v lednu den před výplatou dopis s oznámením, že jsou bez práce i bez peněz. „Pracovní poměry s vámi budou ukončeny,“ napsal podle deníku pracovníkům personální ředitel firmy Jan Zipser. Firma je podle jeho dopisu v bezvýchodné situaci, která zřejmě skončí insolvencí, konkurzem a zánikem společnosti. „Společnosti Pietro Filipi Stores nezbývají finanční prostředky na účtu, a tak bohužel nebudeme schopni uhradit mzdy za prosinec roku 2020 a ani za následující měsíce,“ uvedl.

V dopise firma zaměstnancům hrozí, že pokud neodejdou hned sami na dohodu, propustí je sama na konci března z organizačních důvodů, ale až do propuštění jim nevyplatí žádné peníze. Firma proto pracovníkům píše, ať raději ukončí pracovní poměr dohodou ke konci ledna.

„Vznikne vám nárok na odstupné. To sice nebude vyplaceno, ale od 1. února 2021 se můžete přihlásit na pracovní úřad. Tam můžete požádat o kompenzaci odstupného,“ uvádí firma v dopise. I kdyby lidé pracovní poměr ukončili sami kvůli nevyplacení mzdy, vznikne jim nárok na náhradu mzdy zaměstnavatelem, kterou ale Pietro Filipi nemá z čeho vyplatit.

Známá česká oděvní firma podala návrh na insolvenci. Kolik milionů dluží?

Skupina C2H podnikatele Michala Mičky oznámila loni v prosinci svým věřitelům a držitelům jejích dluhopisů, že se chystá vstoupit do insolvenčního řízení. Ze společností v holdingu je na tom podle Mičky nejhůře právě síť módních obchodů Pietro Filipi. „Naším cílem je společnost Pietro Filipi reorganizovat, a tak ji udržet v chodu. Podmínkou je vstup investora, který podnik finančně posílí a zároveň se s pronajímateli domluví na nových nájemních smlouvách,“ řekl Mička. Kdo by mohl být investorem, Mička neuvedl. K zájemcům patří slovenský řetězec s pánskou módou Otto Berg.

Značka Pietro Filipi měla finanční problémy již před loňským začátkem pandemie koronaviru, kvůli které stát opakovaně uzavíral obchody. Módní značka měla už na konci roku 2019 závazky po splatnosti vůči dodavatelům přes 70 milionů korun a neplnila podmínky bank.

adp/ČTK

Dnes, 15:56
Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19...
Dnes, 15:35
My Češi jsme národem sběračů. Jak jinak si vysvětlit naše nadšení, když začnou růst borůvky...
Dnes, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:25
Neustále se všude píše o nadváze a pohybu, ale ono je to někdy složitější. Dělat...
Dnes, 12:20
Denní přírůstky nově nakažených covidem-19 se začínají stabilizovat. Pokud se situace zlepší, bude možné po...
Dnes, 11:15
Pan učitel nevěří svým uším. To se mu určitě zdá. Ten největší raubíř ve třídě...
Dnes, 11:15
V březnu má do České republiky dorazit přes milion dávek vakcíny proti covidu-19. V dubnu...
Dnes, 10:42
Jiří Schelinger vypadal jako rocková hvězda, a také tak divoce žil i zemřel. Bylo mu...
Dnes, 09:15
Úsměv na tváři vám už nezmrzne, aspoň meteorologové to tvrdí. Tak si bez obav prohlédněte...
Dnes, 08:53
Devět z deseti Čechů tvrdí, že striktně dodržuje protiepidemická opatření. Osm procent občanů pravidla nedodržuje....
Dnes, 04:00
Rada asociace krajů chce, aby firmy neposílaly zaměstnance na testy do testovacích center, které by...
Reklama